Reklama

Poznański Budżet Obywatelski: głosowanie ruszy 16 listopada

fot. UMP
fot. UMP

Do końca listopada poznaniacy będą mogli oddać swój głos w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Łącznie do plebiscytu zakwalifikowało się 128 projektów.

Poznański Budżet Obywatelski na 2017 rok wiąże się z kilkoma istotnymi zmianami. Po raz pierwszy głosować można wyłącznie drogą elektroniczną. Większa jest również kwota przeznaczona na realizację propozycji zgłoszonych do PBO - będzie to 17,5 mln zł, czyli o 2,5 mln zł więcej niż w roku ubiegłym.

Swój głos można oddać bezpośrednio na stronie: www.budzet.um.poznan.pl lub skorzystać ze stacjonarnych punktów głosowania, zlokalizowanych na terenie każdej jednostki pomocniczej Miasta Poznania. Punkty będą czynne w weekendy tj. 19, 20 oraz 26, 27 listopada od 9:00 do 18:00. W sumie uruchomione zostaną 42 punkty, które będą obsługiwane przez przeszkolonych ankieterów i pracowników Urzędu Miasta Poznania - informuje Hubert Bugajny z biura prasowego UMP.

Głosowanie będzie trwało od 16 do 30 listopada. Każda osoba, która mieszka na terenie Poznania będzie mogła oddać maksymalnie trzy głosy - dwa na projekty rejonowe oraz jeden na projekt ogólnomiejski. Łącznie do projektu zakwalifikowało się 128 projektów - 43 ogólnomiejskich i 85 rejonowych. Do Urzędu Miasta wpłynęły 234 projekty do PBO17. Trzynaście z nich zostało wycofanych przez wnioskodawców. Pozostałe nie przeszły weryfikacji. W toku weryfikacji musieliśmy odrzucić projekty, które swoim zasięgiem obejmowały tereny lub nieruchomości, które nie znajdują się w zasobach miasta. Zasady PBO nakazują też odrzucić projekty komercyjne - tłumaczy Patryk Pawełczak, zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta. Część projektów została też odrzucona ze względu na przekraczającą wartość. W przypadku tych ogólnomiejskich nie może ona przekraczać 1,5 mln zł, a rejonowych 500 tys. zł. Na podstawie tej oceny wydano 93 negatywne decyzje, odrzucające dany projekt. Wnioskodawcom przysługiwało odwołanie od decyzji, których złożono 45. W przypadku 9 odwołań decyzję zmieniono na pozytywną - dodaje Bugajny.

By zagłosować trzeba podać nr PESEL i miejsce zamieszkania. W głosowaniu może wziąć udział każdy poznaniak - również osoby niepełnoletnie. Głosować może każdy, kto mieszka w Poznaniu, również przyjezdni studenci. W przypadku dzieci i młodzieży konieczne będzie podanie także numeru pesel rodzica, jako potwierdzenie zgody na udział w głosowaniu - wyjaśnia dyrektor Patryk Pawełczak.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro