Reklama

Poznański Budżet Obywatelski: głosowanie ruszy 16 listopada

fot. UMP
fot. UMP

Do końca listopada poznaniacy będą mogli oddać swój głos w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Łącznie do plebiscytu zakwalifikowało się 128 projektów.

Poznański Budżet Obywatelski na 2017 rok wiąże się z kilkoma istotnymi zmianami. Po raz pierwszy głosować można wyłącznie drogą elektroniczną. Większa jest również kwota przeznaczona na realizację propozycji zgłoszonych do PBO - będzie to 17,5 mln zł, czyli o 2,5 mln zł więcej niż w roku ubiegłym.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

Swój głos można oddać bezpośrednio na stronie: www.budzet.um.poznan.pl lub skorzystać ze stacjonarnych punktów głosowania, zlokalizowanych na terenie każdej jednostki pomocniczej Miasta Poznania. Punkty będą czynne w weekendy tj. 19, 20 oraz 26, 27 listopada od 9:00 do 18:00. W sumie uruchomione zostaną 42 punkty, które będą obsługiwane przez przeszkolonych ankieterów i pracowników Urzędu Miasta Poznania - informuje Hubert Bugajny z biura prasowego UMP.

Głosowanie będzie trwało od 16 do 30 listopada. Każda osoba, która mieszka na terenie Poznania będzie mogła oddać maksymalnie trzy głosy - dwa na projekty rejonowe oraz jeden na projekt ogólnomiejski. Łącznie do projektu zakwalifikowało się 128 projektów - 43 ogólnomiejskich i 85 rejonowych. Do Urzędu Miasta wpłynęły 234 projekty do PBO17. Trzynaście z nich zostało wycofanych przez wnioskodawców. Pozostałe nie przeszły weryfikacji. W toku weryfikacji musieliśmy odrzucić projekty, które swoim zasięgiem obejmowały tereny lub nieruchomości, które nie znajdują się w zasobach miasta. Zasady PBO nakazują też odrzucić projekty komercyjne - tłumaczy Patryk Pawełczak, zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta. Część projektów została też odrzucona ze względu na przekraczającą wartość. W przypadku tych ogólnomiejskich nie może ona przekraczać 1,5 mln zł, a rejonowych 500 tys. zł. Na podstawie tej oceny wydano 93 negatywne decyzje, odrzucające dany projekt. Wnioskodawcom przysługiwało odwołanie od decyzji, których złożono 45. W przypadku 9 odwołań decyzję zmieniono na pozytywną - dodaje Bugajny.

By zagłosować trzeba podać nr PESEL i miejsce zamieszkania. W głosowaniu może wziąć udział każdy poznaniak - również osoby niepełnoletnie. Głosować może każdy, kto mieszka w Poznaniu, również przyjezdni studenci. W przypadku dzieci i młodzieży konieczne będzie podanie także numeru pesel rodzica, jako potwierdzenie zgody na udział w głosowaniu - wyjaśnia dyrektor Patryk Pawełczak.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
3℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
31.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro