Reklama

Będzie coraz chłodniej: długie kolejki oczekujących na wymianę opon

Jeśli jeszcze nie wymieniłeś opon w samochodzie, zrób to jak najszybciej. W najbliższych dniach będzie coraz chłodniej, a kolejka oczekujących na wymianę się wydłuża. Na odśnieżanie ulic w zimie ZDM przeznaczył blisko 23 mln złotych. Cieszyć się mogą również rowerzyści - odśnieżane będą drogi rowerowe.

W warsztatach samochodowych pracownicy mają pełne ręce pracy. Mniej więcej od drugiej połowy października trwa wielka akcja wymiany opon na zimowe. - Pracujemy na najwyższych obrotach. Sezon jesienny jest bardzo intensywny i w krótkim okresie musimy przerobić dużą liczbę samochodów - mówi Marcin Krawczyk z jednego z zakładów zajmujących się m.in. wymianą opon. Najbliższy wolny termin w tym warsztacie na wymianę opon to... 22 listopada.

W najbliższych dniach będzie zimno. W nocy termometry mogą pokazywać wartości poniżej zera. Przy opadach deszczu, a nawet śniegu, może to oznaczać kłopoty dla kierowców związane ze śliskimi jezdniami. O nasze bezpieczeństwo na drogach dbamy jednak nie tylko my np. wymieniając opony. Odśnieżaniem ulic zajmuje się Zarząd Dróg Miejskich. W tym roku na akcję ZIMA ZDM może wydać blisko 23 mln złotych. To więcej niż w latach ubiegłych.

Co istotne, tak jak w ubiegłych latach, odśnieżanie odbywać się będzie zgodnie z przyjętą kolejnością. Najpierw sprzęt wyjedzie na sieć strategiczną (najważniejsze ulice w mieście), następnie na sieć podstawową (ulice łączące osiedla z głównymi trasami), a później na sieć lokalną i pozostałe drogi publiczne.

Odśnieżaniem ulic w Poznaniu znajdujących się pod pieczą ZDM zajmie się 28 pługoposypywarek oraz 21 pługów samochodowych. Dodatkowo 14 mniejszych pojazdów będzie odśnieżać chodniki i drogi rowerowe. A rowerzyści coraz częściej jeżdżą na dwóch kółkach również zimą. - Trzeba przede wszystkim zadbać o swój komfort cieplny i o to, żeby bezpiecznie czuć się na drodze, a więc wybrać rower o szerszych kołach - mówi Marcin Czerkawski ze stowarzyszenia Rowerowy Poznań.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
73.05 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro