Reklama

11 listopada w Poznaniu: imieniny ulicy Święty Marcin i Święto Niepodległości

fot. Andrzej Trzmiel
fot. Andrzej Trzmiel

Już w piątek w Poznaniu odbywać się będą uroczystości związane ze Świętem Niepodległości, a także imieninami ulicy Święty Marcin. Przygotowano mnóstwo atrakcji dla mieszkańców.

Obchody Święta Niepodległości tradycyjnie organizuje wojewoda wielkopolski. - Na zaproszenie wojewody grupy rekonstrukcyjne zaprezentują na poznańskim Placu Wolności pojazdy historyczne, umundurowanie i pokazy militarne związane z polską wojskowością z początku XX wieku. Jużod godziny 10:00 na Placu Wolnościmieszkańcy będą mieli okazję wziąć udział w pokazach, obejrzeć dioramy i wystawy - zapowiada Tomasz Stube, rzecznik wojewody. Obowiązkowym punktem programu jest wojskowa grochówka - nie zabraknie jej na placu.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


- Jedną z głównych atrakcji będzie inscenizacja zdobycia przez Wojska Wielkopolskie samochodu pancernego Austin-Putiłow. Realia życia wojskowego w latach 1920-1939 przedstawią: Grupa Rekonstrukcji Historycznej 7 Dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej, 3 Bastion Grolman, Wielkopolskie Towarzystwo Techniki Militarnej, Stowarzyszenie Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Warta" - dodaje. Na koniec obchodów zaplanowano koncert oraz defilada pododdziałów.

Ale w Poznaniu 11 listopada to nie tylko Święto Niepodległości. To także imieniny ulicy Święty Marcin. Najważniejszym punktem obchodów imieninowych jest oczywiście korowód. Wystartuje o godzinie 14.00 z rejonu kościoła i będzie się przemieszczać w stronę sceny przy CK Zamek, gdzie około 14.40 nastąpi przekazanie kluczy do miasta świętemu Marcinowi. W imieniny odbywać się będą także warsztaty na świętomarcińskich podwórkach - będzie pracownia artystyczna, gra z przestrzenią, zabawy dla rodzin, występy muzyków i potańcówka.

Czym byłyby imieniny świętego Marcina bez rogali świętomarcińskich? Niezwykle słodki przysmak będzie można kupić na straganach podczas jarmarku, który rozpocznie się o 11.00 i potrwa do 21.00 na ulicy Święty Marcin między Ratajczaka i Kościuszki oraz przed CK Zamek.

Finałem obchodów, podobnie jak w latach ubiegłych, będą koncerty na scenie głównej. Tym razem wystąpią na niej Söndörgő z Węgier oraz Rebel Babel z udziałem znanego polskiego rapera, beatboxera i producenta muzycznego - L.U.C. Koncerty rozpoczną się o 18.15, a zakończy je pokaz fajerwerków o 21.00.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
8.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro