Reklama

Jest propozycja ułatwień dla taksówkarzy: nie zapłacą za postój w SPP

Pod koniec października Jacek Jaśkowiak oraz jego zastępca, Maciej Wudarski, spotkali się z taksówkarzami. Władze Poznania deklarowały wówczas chęć wprowadzenia preferencji dla taksówek. Dziś pierwsze propozycje są już znane.

- Traktuję taksówki jako uzupełnienie transportu publicznego. Uzupełnienie, do którego jako miasto nie musimy dopłacać. Przypominam, że transport publiczny w postaci autobusów i tramwajów kosztuje nas ok. 400 mln zł rocznie, a wpływy z biletów nie pokrywają połowy tych wydatków. Chciałbym, by taksówki pomogły nam w zmniejszeniu liczby aut w mieście. Żeby tak się stało muszą mieć możliwość szybszego przejazdu. Jestem w stanie zaryzykować i umożliwić wjazd taksówkom tam, gdzie inni jeździć nie mogą - mówił w październiku Jacek Jaśkowiak. Na spotkaniu zadeklarowano, że władze Poznania będą chciały pomóc taksówkom w poruszaniu się po mieście.

W piątek uchwałą, w której pojawiły się zapisy o preferencjach dla taksówek zajmą się radni z Komsji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej. Co to za preferencje? Zgodnie z zapisami uchwały taksówki będą mogły czekać na klientów na miejscach parkingowych w Strefie Płatnego Parkowania bezpłatnie. Dodatkowo taksówki będą mogły bezpłatnie korzystać z kopert dla dostaw znajdujących się w centrum Poznania. - Czas pozostawania taksówki w tych miejscach ma być nielimitowany pod warunkiem, że kierowca będzie znajdował się w pojeździe - wyjaśnia Hanna Surma, rzeczniczka prezydenta Poznania.

Warunkiem korzystania z preferencji jest posiadanie aktywnego QR-Kodu przez taksówkę. - Dzięki nowym rozwiązaniom poznańscy taksówkarze będą bardziej dostępni dla swoich klientów, a także bardziej konkurencyjni w stosunku do kierowców Ubera, czy taksówkarzy spoza Poznania, którzy nie posiadają aktywnych QR-Kodów i nie będą mogli korzystać z wprowadzonych zmian - podkreśla Jaśkowiak.

To dopiero początek zmian. Prezydent przyznaje, że kolejne rozwiązania dla taksówkarzy mogą być wprowadzone. Chodzi m.in. o możliwość korzystania przez taksówki z nowych buspasów oraz zezwolenie na wjazd taksówkami w miejsca, do których auta nie mają wstępu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.06 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro