Reklama
Reklama

Wielkopolska z najniższym bezrobociem w kraju. Najlepiej w Poznaniu!

fot. Urząd Statystyczny w Poznaniu
fot. Urząd Statystyczny w Poznaniu

Poznański Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące Wielkopolski. Wynika z nich, że w naszym województwie wciąż utrzymuje się najniższe bezrobocie w kraju. We wrześniu wyniosło 5,1%. W samym Poznaniu jest jeszcze lepiej - bezrobocie kształtuje się na poziomie 2%.

Dane pochodzące z najnowszego komunikatu o sytuacji społeczno-gospodarczej w Wielkopolsce przygotowanego przez Urząd Statystyczny w Poznaniu są optymistyczne. Najlepsze informacje dotyczą poziomu bezrobocia.

W Poznaniu poziom bezrobocia na koniec września oszacowano na 2% - to najlepszy wynik w kraju. W powiecie poznańskim to 2,4%. Podobny, bardzo dobry wynik, odnotowano w powiecie kępińskim - 2,3%. Największe bezrobocie jest natomiast notowane w powiatach konińskim (13,7%), kolskim (10,9%), chodzieskim (10,5%) oraz średzkim (10,2%). Dla porównania w całej Wielkopolsce bezrobocie wynosi 5,1% i jest to najlepszy wynik w kraju w porównaniu z innymi województwami. W całej Polsce poziom bezrobocia szacuje się na 8,3%.

Dobre informacje dotyczą też wynagrodzenia. - Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w województwie wielkopolskim we wrześniu wyniosło 3873,38 zł i wzrosło o 0,9% w porównaniu z poprzednim miesiącem oraz o 6,0% w relacji do września ubiegłego roku - wyjaśnia Urząd Statystyczny.

Gdzie zatrudnia się najwięcej? - We wrześniu największy wzrost zatrudnienia w ujęciu rocznym zanotowano w sekcji informacja i komunikacja (o 11,0%). Przeciętne zatrudnienie zwiększyło się także w przedsiębiorstwach związanych m.in. z transportem i gospodarką magazynową (o 6,3%) oraz handlem, naprawą pojazdów samochodowych (o 6,2%). Największy spadek zatrudnienia w dalszym ciągu obserwowano w sekcji górnictwo i wydobywanie (o 12,9%) - dodaje.

W jakich branżach można liczyć na najwyższe zarobki? Z danych US w Poznaniu wynika, że najwięcej zarabiają osoby pracujące w przemyśle - konkretnie w zakładach wytwarzających i zaopatrujących w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (średnie wynagrodzenie brutto to ponad 6200 złotych). Podobnie jest w branży IT - średnie wynagrodzenie to nieco ponad 6050 złotych. Około 5245 złotych brutto zarabiają natomiast osoby zajmujące się działalnością profesjonalną, naukową i techniczną.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-5℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
24.71 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro