Reklama
Reklama

Zamek Cesarski na starych pocztówkach

fot. CYRYL

Repozytorium CYRYL działa od kilku lat i gromadzi materiały związane z historią Poznania. W zasobach archiwum można znaleźć między innymi bogata kolekcję pocztówek z Zamkiem Cesarskim.

Dawny Zamek Cesarski to do dziś jedna z najważniejszych budowli w centrum Poznania. Rezydencja powstała w latach 1905 - 1910 jako siedziba cesarza Wilhelma II. Po odzyskaniu niepodległości zamek był między innymi siedzibą Uniwersytetu Poznańskiego oraz oficjalną rezydencją Prezydenta RP. Lata II Wojny Światowej to przekształcenie zamku w jedną z siedzib Adolfa Hitlera, a na co dzień urzędował w nim namiestnik Kraju WartyArthur Greiser.

W styczniu rusza miejski program Kawka Bis! To ostatni moment na wymianę kopciucha. Na mocy uchwały antysmogowej od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z nich będzie karane. Więcej informacji na: poznan.pl/kawka
REKLAMA

Po wojnie pojawiły się plany zburzenia zamku, jako symbolu panowania Niemiec, ale ostatecznie nie zostały one zrealizowane. Przez pewien czas w zamku mieściła się siedziba władz miasta, a później przeznaczono go na Pałac Kultury. W serwisie CYRYL opublikowano kolekcję pocztówek przedstawiających Zamek Cesarski w latach 1910 - 1956.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na trasach! Może być ślisko!
2℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
24.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro