Reklama

Budynki nie zasłonią Posnanii? Właściciel galerii chce kupić działki i nic na nich nie budować

fot. Jacek Molski
fot. Jacek Molski

Dla jednych centrum handlowe Posnania to miejsce, w którym mogą zrobić niezbędne zakupy, a dla innych - kolejny mało estetyczny obiekt negatywnie wpływający na handel w centrum Poznania. I choć niektórzy liczyli, że być może wielki budynek zasłonią w przyszłości biurowce czy hotele, dziś okazuje się, że to mało prawdopodobne.

19 października otwarto centrum handlowe Posnania przy rondzie Rataje. Wielu poznaniaków twierdzi, że taki obiekt jest w mieście niepotrzebny, a tym samym na pewno go nie odwiedzą. Statystyki mówią jednak same za siebie - tylko w wieczór otwarcia w budynku pojawiło się 42 tysiące klientów, a do końca pierwszego weekendu funkcjonowania Posnanii w galerii pojawiło się około 300 tysięcy osób.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Mieszkańcy wskazują nie tylko na to, że Posnania jest kolejnym centrum handlowym w tej okolicy, ale też na architektoniczną stronę inwestycji. Jak wyjaśnia Gazeta Wyborcza, jeszcze do niedawna przeciwnicy Posnanii żyli nadzieją, że wielka galeria handlowa w przyszłości będzie mogła zostać przysłonięta przez biurowce powstające przy rondzie Rataje oraz od strony ulic Krzywoustego i Jana Pawła II. Za centrum handlowym powstaną natomiast osiedla mieszkaniowe, ale to najwidoczniej właścicielom Posnanii nie przeszkadza. Inaczej jest w przypadku terenów od strony ronda Rataje. Gdyby stanęły tu nowe budynki - galeria przestałaby być widoczna.

Jak dowiedziała się Wyborcza, Apsys chce kupić tereny przy Posnanii. Zgodnie z obecnie obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ma się tu znaleźć zabudowa usługowa. Właściciel Posnanii chciałby tu jednak utworzyć teren zielony z np. małą architekturą.

Działki przy rondzie Rataje to głównie teren należący do miasta. Władze Poznania będą chciały je sprzedać w drodze przetargu. Najpierw jednak przebudowane ma zostać samo rondo. A na to mieszkańcy Rataj czekają od lat.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.69 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro