Reklama
Reklama

Święty Marcin/Kościuszki: nadal z wyłączoną sygnalizacją świetlną

fot. ZDM
fot. ZDM

Po tym, jak wprowadzona została pionowa i pozioma organizacja ruchu strefy Tempo 30 w centrum miasta zmodernizowana została również sygnalizacja świetlna u zbiegu ulic Święty Marcin i Kościuszki. Jednak z przeprowadzonych obserwacji wynika, że gdy światła są wyłączone jest w tym miejscu bezpieczniej, dlatego na razie sytuacja w tym miejscu się nie zmieni.

Przez kilka tygodni na skrzyżowaniu ulic Święty Marcin i Kościuszki prowadzona była obserwacja. Jak się okazało, gdy sygnalizacja świetlna w tym miejscu jest wyłączona nie dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Kierowcy, piesi, rowerzyści potrafią korzystać z tego układu drogowego w sposób niezagrażający innym użytkownikom. Dodatkowo wyłączenie sygnalizacji powoduje, że przejazd przez krzyżówkę odbywa się sprawniej a piesi nie muszą tyle czekać, aby przejść na drugą stronę - informuje Agata Kaniewska, rzecznik ZDM.

W związku z tym Miejski Inżynier Ruchu, po uzyskaniu opinii Zarządu Dróg Miejskich, podjął decyzję o nie włączaniu obecnie tej sygnalizacji. Ponowne uruchomienie świateł będzie rozważane w momencie wprowadzania IV obszaru strefy Tempo 30 (ograniczonego ulicami Święty Marcin, Ratajczaka i aleją Niepodległości - co ma nastąpić w przyszłym roku) - dodaje Kaniewska. Wówczas może znacznie wzrosnąć ruch rowerowy od strony Starego Browaru. Będzie to miało wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji o włączeniu lub wyłączeniu na stałe sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Święty Marcin i Kościuszki - kończy.

Przypomnijmy, dotychczas w centrum miasta bez sygnalizacji świetlnej działa sześć skrzyżowań. Według zapewnień w tych miejscach nie dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Ponadto jak zapewnia ZDM z przeprowadzonych ankiet wynika, że z takich rozwiązań zadowolona jest znaczna część użytkowników dróg.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami kolejna zimna noc, jest ostrzeżenie meteo
9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro