Reklama
Reklama

Jacek Jaśkowiak sprzątał groby na cmentarzu przy ul. Nowina

fot. Włodzimierz Hoppel

W piątek Jacek Jaśkowiak, w towarzystwie uczniów SP nr 23 i pracowników Muzeum Powstania Poznańskiego, sprzątał na cmentarzu przy ul. Nowina groby osób związanych z poznańskim Czerwcem 1956.

Prezydent Poznania postanowił włączyć się akcji "Światełko dla Czerwca ’56", w ramach której upamiętniane są osoby związane z poznańskim Czerwcem ’56. - Tegoroczna akcja jest przedsięwzięciem pilotażowym, rozpoczynającym regularne upamiętnianie zmarłych związanych z Poznańskim Czerwcem 1956 roku poprzez uporządkowanie mogił i zapalenie specjalnie oznaczonych zniczy - wyjaśnia Hanna Surma, rzeczniczka prezydenta. - Akcja potrwa od 28 (piątek) do 30 października (niedziela). W te dni uczniowie, harcerze oraz inni chętni udadzą się na cmentarze, odnajdą wcześniej ustalone groby, posprzątają je, zapalą na nich znicz z logo akcji (w formie naklejki) i sfotografują rezultat - dodaje.

Jacek Jaśkowiak w piątek pojawił się na cmentarzu przy ulicy Nowina, gdzie wraz z uczniami ze szkoły podstawowej nr 23 oraz pracownikami Muzeum Powstania Poznańskiego uporządkował groby Ireneusza Sikory (zmarł po postrzeleniu w głowę 28 czerwca 1956, gdy dostarczał przesyłkę urzędową) Andrzeja Hoppe (zmarł po postrzeleniu w klatkę piersiową na ul. Poznańskiej także w czerwcu 1956 roku) oraz Bogdana Nowaka (zmarł po postrzeleniu 28 czerwca na ulicy Gajowej).

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

33℃
18℃
Poziom opadów:
12.4 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
28.74 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro