Reklama
Reklama

Z kartą PEKA do pociągu? Już niedługo może być to realne

Jest szansa na wspólny bilet na pociągi, tramwaje i autobusy na karcie PEKA. Kolejarze i urzędnicy zaczynają wdrażać w życie plany kolei metropolitalnej.

Urzędnicy cały czas pracują nad koleją metropolitalną. Już dzisiaj na niektórych liniach podróżni mają pociągi co pół godziny. To jest zaletą kolei, że wjeżdża do samego centrum Poznania. Nie zatrzymuje się na obrzeżach, bo Dworzec Główny jest w centrum - mówi Henryk Szczefanowicz, dyrektor Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego.

Specjaliści mówią też o jednym wspólnym bilecie na wszystkie pociągi oraz poznańskie autobusy i tramwaje. Pasażer nie będzie się musiał przejmować, że on jest w tym pociągu czy innym, tego przewoźnika, czy innego. On ma po prostu wsiąść i jechać - mówi Bogdan Bresch, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji.

Dziś dojeżdżający do Poznania mogą korzystać jedynie ze wspólnego biletu miesięcznego w papierowej formie. Jak nieoficjalnie dowiedział się reporter Telewizji WTK - do końca roku powinny zakończyć się rozmowy w sprawie zintegrowania pociągów regionalnych z systemem PEKA. Dzięki temu podróż na jednym bilecie byłaby też możliwa dla okazjonalnych pasażerów. Tutaj prowadzimy rozmowy nie ukrywam troszeczkę pod kątem, albo nawet bardzo pod kątem nie techniki, nie technologii - natomiast pieniędzy. To za chwileczkę się skończy i system nie tyle mam nadzieję, co jestem pewny, że niedługo zacznie funkcjonować - mówi Włodzimierz Wilkanowicz, Prezes Kolei Wielkopolskich.

To tylko część zapowiedzi. Władze województwa kupują nowe pociągi, a kolejarze w przyszłym roku chcą ruszyć z przebudową linii Poznań-Piła, dzięki czemu czas jazdy na tej trasie skróci się o 40 minut. W planach jest też rewitalizacja stacji w mniejszych miejscowościach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-1℃
Poziom opadów:
1.7 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
10.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro