Reklama
Reklama

Coraz więcej zachorowań na czerniaka

Rośnie liczba zachorowań na czerniaka. Złośliwy nowotwór skóry coraz częściej dotyka młode osoby. We wtorek na ten temat rozmawiano na konferencji w Urzędzie Marszałkowskim.

W trakcie konferencji pod hasłem "Czerniak od A do Z" lekarze przestrzegali przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne i korzystaniem z solariów. Niestety zdarzają się takie sytuacje, że panny młode opalają się przed ślubem. Ale dochodzą do nas również niepokojące wieści, że niestety dziewczynki, które idą do pierwszej komunii mamy również prowadzą do solarium - mówi Mirosława Skitek, prezes Stowarzyszenia Chorych na Czerniaka.

Specjaliści namawiają również do regularnego sprawdzania zmian skórnych. Powinniśmy zwrócić uwagę na znamiona, na ich wygląd, na szybki wzrost, na nieregularne kształty, asymetryczne brzegi, swędzenie takich znamion czy sączenie z nich krwi - mówi dr hab. Jacek Mackiewicz, kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego.

We wczesnym stadium - czerniak może zostać usunięty chirurgicznie. Ale światełko w tunelu pojawiło się także dla tych, u których nowotwór jest zaawansowany. To dzięki szczepionce, opartej na zmodyfikowanych komórkach czerniaka, podobnych do macierzystych komórek rakowych. Podając tę naszą szczepionkę tak jakby uczulamy nasz organizm, aby niszczył te komórki macierzyste i na to mamy już dowody - mówi prof. Andrzej Mackiewicz, kierownik Katedry Biotechnologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego. Ale nie ma pieniędzy - bo na wprowadzenie leku na rynek potrzebne są miliardy złotych - których w Polsce brakuje.

Sześć lat temu na czerniaka chorowało dwa i pół tysiąca Polaków. Ponad połowa przypadków jest wykrywana po powrocie z wakacji.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na silny wiatr! IMGW wydał ostrzeżenie. Strażacy mają już pierwsze zgłoszenia
4℃
0℃
Poziom opadów:
3.7 mm
Wiatr do:
33 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro