Reklama
Reklama

Al. Marcinkowskiego: zniknie kilkadziesiąt miejsc parkingowych?

fot. RO Stare Miasto

Już w lipcu pisaliśmy o zmianach planowanych na al. Marcinkowskiego. Osiedlowi radni ze Starego Miasta chcieliby poprawić estetykę północnej części ulicy. Dziś to przede wszystkim parking i klepisko. Okazuje się, że może tu dojść do likwidacji kilkudziesięciu miejsc parkingowych. To budzi wiele protestów.

W lipcu mieszkańcy, osiedlowi radni, a także przedstawiciele urzędników i służb rozmawiali na temat przyszłości północnej części alei Marcinkowskiego na Starym Mieście. Z jednej strony kierowcy oczekują tu miejsc parkingowych, a z drugiej strony pojawiają się głosy o konieczności zapewnienie tu zieleni. Osiedlowi radni chcieliby poprawić estetykę tego miejsca. W lipcu podkreślano, że potrzebny jest kompromis godzący interesy wszystkich użytkowników tego terenu. Niestety okazuje się, że wypracowanie kompromisu jest bardzo trudne.

Jak informuje Głos Wielkopolski, osiedlowi radni spierają się na temat planowanych zmian w tym rejonie. - Na ostatnim posiedzeniu Rady Osiedla Stare Miasto radni większością głosów zaakceptowali propozycję przeprowadzenia zmian na al. Marcinkowskiego zgodnie z projektem przygotowanym przez Zarząd Dróg Miejskich - wyjaśnia Anna B. Gregorczyk, osiedlowa radna. - Między innymi ja byłam przeciwna temu projektowi - dodaje.

Co zakłada projekt? Sprawa najbardziej interesująca mieszkańców to z pewnością kwestia parkowania. - Z projektu wynika, że na al. Marcinkowskiego likwidacji uległaby znaczna część miejsc postojowych. I choć mieszkańcy od lat wyrażają swój sprzeciw dla takich zmian, to nagle okazuje się, że radni podejmują decyzję wbrew mieszkańcom - podkreśla.

Zdaniem Gregorczyk projekt zaprezentowano osiedlowym radnym w złym momencie. - Miało to miejsce w wakacje, nie było żadnej dyskusji z mieszkańcami. Poinformowano jedynie, że planowane są zmiany, ale o konkretach nie mówiono. Tymczasem trzeba sobie zdać sprawę, że w ostatnich latach w tej okolicy zlikwidowano około 170 miejsc parkingowych. Miasto musi przedstawić mieszkańcom alternatywę, a mówienie o nowych miejscach do parkowania na ulicy Działowej, w zupełnie innym miejscu, nie jest taką alternatywą - zaznacza.

A właśnie miejsca na ulicy Działowej wskazuje m.in. Jacek Maleszka z RO Stare Miasto jako parking dla mieszkańców w zamian za ten na Marcinkowskiego. Nowe miejsca miałyby się też pojawić na al. Marcinkowskiego dzięki zwężeniu trasy do jednego pasa ruchu w każdą stronę.

Negatywnie o projekcie zmian wypowiadają się także policjanci (znajduje się tu komisariat), a także pracownicy sądu. Wyjaśniają, że nie tylko chodzi tu o miejsca do parkowania dla klientów, ale też o bezpieczeństwo np. konwojów przyjeżdżających do sądu lub na komisariat. NIE takim zmianom mówi też Uniwersytet Artystyczny.

Zarząd Dróg Miejskich zapewnia, że dopóki strony nie dojdą do porozumienia, zmiany nie będą wprowadzane. - Uważam, że miasto powinno pracować nad tym, by osiągnąć kompromis, a nie rzucać propozycję i liczyć na to, że strony same dojdą do porozumienia. Każdemu zależy na estetyce tego miejsca, ale przecież najważniejsza jest funkcjonalność - kończy Gregorczyk.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
15℃
Poziom opadów:
0.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
7.54 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro