Reklama
Reklama

Czarny protest w Poznaniu. Porozumienie Poznań dla Życia odpowie "Białym"

Czarny protest 3 października | fot. Włodzimierz  Hoppel
Czarny protest 3 października | fot. Włodzimierz Hoppel

W poniedziałek w Poznaniu odbywać się będą protesty kobiet. O 16.00 na placu Mickiewicza odbędzie się "II runda" Czarnego protestu. W tym samym czasie na pl. Stefana Stuligrosza, a więc po sąsiedzku, zaplanowano Biały protest porozumienia Poznań dla Życia.

Około 8 tysięcy osób wzięło udział 3 października w Czarnym proteście na placu Mickiewicza. W całej Polsce w proteście udział brało 100 tysięcy uczestników. Choć projekt ustawy zakładający wprowadzenie w kraju całkowitego zakazu aborcji (nawet w przypadku gwałtu czy nieodwracalnie uszkodzonego płodu) odrzucono, rząd zapowiedział prace nad kolejnym projektem zaostrzającym przepisy. Dlatego kobiety w poniedziałek ponownie wyjdą na ulice.

- Jesteśmy zwolenniczkami życia. Jesteśmy zwolenniczkami wolnego wyboru. Jesteśmy zwolenniczkami samostanowienia o swoim ciele, swoim życiu, swoim zdrowiu i wreszcie - o swoim szczęściu. Nie godzimy się na zabieranie nam jedynej rzeczy, która jest naprawdę nasza - naszego ciała. Jesteśmy przeciw absurdom. Jesteśmy przeciw maniakalnej potrzebie i chęci kontrolowania naszego życia. Jesteśmy przeciw ingerowaniu w nasze życie intymne. Jesteśmy przeciw ingerowaniu w nasze prawa reprodukcyjne. Jesteśmy przeciw odzieraniu nas z godności i praw - informują organizatorzy wydarzenia. - Nie jesteśmy przeciw ładowi społecznemu i porządkowi w zarządzaniu naszym wspólnym państwem. Jesteśmy za to PRZECIW demolowaniu tego ładu poprzez:
- arogancję rządu wobec (pozornie) słabszych
- dopuszczanie osób niekompetentnych i przypadkowych do odpowiedzialnych funkcji publicznych
- krótkoterminową strategię chaotycznych i nieprzemyślanych zmian bez wiążących konsultacji ze społeczeństwem.
Chcemy razem wyrazić obywatelski sprzeciw.
Chcemy, aby państwo służyło nam, a nie my państwu.
Chcemy ramię w ramię zaprotestować!.

Czarny protest rozpocznie się o 16.00 na placu Mickiewicza i potrwa do 18.00. Organizatorzy spodziewają się kilku tysięcy uczestników. Ale nie jest to jedyny protest, który odbędzie się w poniedziałek w Poznaniu. O tej samej godzinie na pl. Stuligrosza przed Akademią Muzyczną (sąsiedztwo placu Mickiewicza) odbędzie się Biały protest organizowany przez porozumienie Poznań dla Życia.

- Przypinamy białe wstążki, zabieramy flagi, banery, transparenty, ale i różańce. Zapraszamy wszystkich dla których ważna jest obrona życia, małżeństwo, rodzina. Idziemy z prostym przekazem: życie zaczyna się od poczęcia, aborcja to zabijanie, prawo do życia jest prawem człowieka, a obowiązkiem człowieka jest pomoc najsłabszym i potrzebującym, Spotykamy się, żeby zaświadczyć, że miarą człowieka nie jest nienawiść, ucieczka, egoizm i lęk, ale przeciwnie, prawdziwą miarą człowieka jest miłość, wierność, solidarność i odwaga - apelują organizatorzy Białego protestu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zmieniono stopień ostrzeżenia IMGW w Wielkopolsce!
21℃
14℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
13.75 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro