Reklama

MON kupi za 450 mln samolot do przewozu VIP-ów

Gulfstream G-550 | fot. wikimedia
Gulfstream G-550 | fot. wikimedia

O potrzebie kupna nowych samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie mówi się od lat. Kolejne rządy odsuwały jednak ten temat. Dziś wiceszef MON poinformował, że wybrano samolot Gulfstream G-550 amerykańskiego koncernu General Dynamics.

Do przetargu na dostarczenie małego samolotu do przewozu VIP-ów zgłosiła się amerykańska firma General Electric oraz francuskaDassault Aviation. Okazało się, że propozycja francuzów nie spełnia wymagań formalnych i została odrzucona, a w związku z tym wybrana została oferta amerykańska. General Dynamics zaproponowało w przetargu samolot Gulfstream G-550 -Teraz, jeżeli w przeciągu najbliższych dni firma dopełni złożenia odpowiednich dokumentów, co wynika z procedury przetargowej, potwierdzających, że takim samolotem dysponuje, że taka firma istnieje etc., będziemy już prowadzili negocjacje techniczne, jak ma wyglądać w środku ten samolot - powiedział w rozmowie z dziennikarzami Bartosz Kownacki, wiceszef MON.

Francuska firma oferowała w przetargu samolot 16-miejscowy samolot Falcon 7X. Poza niespełnieniem warunków formalnych był on nieco droższy od propozycji amerykańskiej. Amerykański samolot będzie kosztował 450mln złotych i powinien pojawić się w Polsce do lata 2017 roku.

Cały czas trwa też przetarg na dostawę średniej wielkości samolotu. Dokumenty o dopuszczenie do tego przetargu złożyły cztery podmioty.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro