Reklama

Warta: zarybią rzekę milionem ryb!

Wartę zatruto rok temu
Wartę zatruto rok temu

Mija rok od zatrucia Warty w Poznaniu. Wciąż nie poznaliśmy winnych, ale śledztwo wciąż trwa. Sytuację w rzece ma poprawić zarybianie. W jego ramach do Warty trafi milion ryb.

Choć od czasu zatrucia rzeki minął już rok, wciąż nie poznaliśmy winnych. Wiadomo, że woda została zatruta dużą ilością środka owadobójczego. Prokuratura już kilka miesięcy temu postawiła zarzuty 4 osobom. Śledztwo jednak wciąż jest prowadzone.

Po roku od momentu zatrucia Warty w Poznaniu, w wyniku którego z wody wyciągnięto tony śniętych ryb, społecznicy biorą sprawy w swoje ręce. Wkrótce zarybią rzekę milionem ryb. - Będziemy wpuszczać do rzeki milion narybku żerującego - mówi Sebastian Staśkiewicz z fundacji Ratuj Ryby. Jakie ryby trafią do Warty? Mają do być świnki, klenie, jazie, miętusy czy szczupaki.

Do akcji przyłączą się m.in. uczniowie szkół podstawowych. - Chcemy pokazać jak to jest ważne dla Poznania, dla środowiska. Dzieci będą pomagać nam wpuszczać ryby do rzeki - dodaje. Działania fundacji wspierają prywatne firmy, ale też m.in. strażacy i miejscy urzędnicy. Ci ostatni zdają sobie sprawę, że straty po zatruciu rzeki są ogromne i jedno zarybianie na pewno nie wystarczy. - Tych akcji zarybiania musi być więcej i one docelowo, mam taką nadzieję, będą koordynowane przez Polski Związek Wędkarski - tłumaczy Szymon Błażek z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UM.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
10.96 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro