Reklama

Niebezpieczny pył wciąż w Poznaniu: na Polance osiągnięto limit dni z przekroczoną normą

Wraz z sezonem grzewczym w Poznaniu nasila się problem unoszącego się w powietrzu pyłu PM10. W tym tygodniu odnotowano przekroczenie dobowego poziomu dopuszczalnego dla pyłu na stacji przy ul. Dąbrowskiego. Do pierwszego przekroczenia w sezonie doszło natomiast już... w sierpniu.

Choć sezon grzewczy w Poznaniu rozpoczyna się przeważnie dopiero we wrześniu lub w październiku, w tym sezonie do pierwszego przekroczenia dobowego poziomu dopuszczalnego stężenia pyłu PM10 doszło już w sierpniu. Odnotowano je na stacji Polanka. We wrześniu na tej samej stacji odnotowano 7 takich przekroczeń. W tym tygodniu pierwsze przekroczenie w sezonie odnotowano natomiast na stacji przy ulicy Dąbrowskiego. Dopuszczalny dobowy poziom to 50, a we wrześniu na Polance zdarzyło się, że jednego dnia stężenie uśrednione dla 24 godzin osiągnęło 85.

W ciągu roku dni z przekroczoną normą pyłu PM10 w danej lokalizacji mogą się zdarzyć tylko 35 razy. Stacji przy ulicy Dąbrowskiego niewiele brakuje do tej granicy - do kwietnia dni z przekroczeniem odnotowano 29. Dziś jest ich więc już 30. W przypadku Polanki do kwietnia przekroczeń było 27. Dodając 8 przekroczeń w drugiej połowie roku mamy ich już 35.

O każdym dobowym przekroczeniu normy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska informuje Urząd Marszałkowski oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego. Informacje o liczbie dni z przekroczeniami pomagają w przygotowaniu programu, którego celem jest ograniczenie zanieczyszczeń. Dni z przekroczoną normą w Wielkopolsce jest więcej niż zakłada dopuszczalna liczba, ale na szczęście dobowe stężenie pyłu PM10 nie osiąga u nas poziomu informowania oraz alarmowego. Ten pierwszy to 200 jednostek (w takim przypadku konieczne jest informowanie mieszkańców wszelkimi możliwymi drogami o dużym stężeniu pyłu), a ten drugi - 300 jednostek.

Choć do poziomu alarmowego nam daleko, lekarze i tak zalecają ostrożność. W skład niebezpiecznego dla zdrowia pyłu PM10 wchodzą m.in. chlorki, siarczany, czy drobinki sadzy. Nie brakuje w nim także substancji toksycznych takich jak np. furany. Są niebezpieczne przede wszystkim dla astmatyków i osób, które mają dolegliwości związane z układem oddechowym.

Wszelkie informacje na temat przekroczenia poziomu dopuszczalnego m.in. pyłu PM10 znajdziesz TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Mgła nie odpuszcza. Znowu spowije miasto i okolice
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
51.00 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro