Reklama
Reklama

Św. Wawrzyńca i Żarnowiecka: wycięto drzewa. "Zagrażały bezpieczeństwu"

Drzewa wycinane są m.in. w okolicy ul. Żarnowieckiej | fot. Google Street View
Drzewa wycinane są m.in. w okolicy ul. Żarnowieckiej | fot. Google Street View

W ostatnim czasie do naszej redakcji trafiają pytania od mieszkańców poruszających się w rejonie ulicy Świętego Wawrzyńca, których zaniepokoił widok odsłoniętych torów kolejowych. Wycięto tu drzewa. PKP PLK tłumaczy, że drzewa zagrażały bezpieczeństwu ruchu kolejowego.

O sprawie poinformowali nas czytelnicy. - Zastanawia mnie, co było powodem wycinki dużej ilości zdrowych drzew i krzewów wzdłuż torów biegnących między Rusałką a Botanikiem. Co gorsza zostały wycięte i zalegają na poboczu i nasypie - pisze do nas Szymon. Napisał do nas również Przemek. - W ciągu ulicy św. Wawrzyńca i dalej Żarnowieckiej po jej północnej stronie od ulicy Niestachowskiej równolegle do torów kolejowych rosły wieloletnie drzewa i krzewy. Osłaniały one tory kolejowe, tłumiły hałas jadących pociągów, wyglądały na to, że rosną tam celowo. W ostatnim czasie pojawiła się ekipa z piłami, oraz innymi narzędziami tnącymi i zaczęła się wycinka tych drzew - zauważa. - Tory odkryte, hałas i niestety bardzo nieestetyczny wygląd ściętych drzew i krzaków pozostawionych na nasypie i w okolicy - dodaje.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z PKP PLK. Okazuje się, że kolejarze mają tu zaplanowaną wycinkę 36 drzew. - Na linii kolejowej Poznań - Szczecin, w okolicy ulic Św. Wawrzyńca i Żarnowieckiej mamy zaplanowaną wycinkę 36 drzew, które zgodnie z kontrolą UTK zagrażają bezpieczeństwu ruchu kolejowego. Dotyczy to drzew, które znajdują się w pasie bezpieczeństwa, 15 m od skrajnego toru tej linii. Jesteśmy w posiadaniu stosownej zgody z Urzędu Miasta - mówi Zbigniew Wolny z PKP PLK. - W tej sytuacji nie ma obowiązku nasadzenia rekompensacyjnego - dodaje.

Już w lipcu pisaliśmy, że Polskie Linie Kolejowe wnioskują o wycinkę 700 drzew znajdujących się wzdłuż linii kolejowych w Poznaniu. Zgodnie z przepisami drzewa nie powinny znajdować się w odległości 15 metrów od torów kolejowych, ale niestety takie sytuacje się zdarzają. To nie tylko zagrożenie dla pasażerów, ale też straty dla kolejarzy związane z uszkodzeniami spowodowanymi przez połamane drzewa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
24.33 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro