Reklama
Reklama

Kaczyński: będziemy dążyli do tego, by trudne przypadki kończyły się jednak porodem, by to dziecko mogło być ochrzczone

fot. wikimedia

Nie milkną echa konfliktu wokół planów zaostrzenia przepisów ustawy antyaborcyjnych. Głos w tej sprawie zabrał Jarosław Kaczyński, który w wywiadzie dla PAP mówi o konieczności zakończenia ciąży porodem i chrztem dziecka.

Konflikt wokół aborcji wybuchł w związku z obywatelskim projektem przygotowanym przez Ordo Iuris, który w praktyce zakładał całkowitą delegalizację aborcji. Sejm skierował projekt do prac w komisji, a jednocześnie odrzucił projekt "Ratujmy Kobiety!" liberalizujący przepisy antyaborcyjne. Ostatecznie po wielotysięcznych manifestacjach, które przetoczyły się przez polskie miasta, PiS wycofał swoje poparcie dla projektu.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA

Członkowie partii rządzącej od początku zapowiadają, że przygotują własny projekt, którego celem będzie między innymi ograniczenie tzw. aborcji eugenicznych. Głos w tej sprawie zabrał również Jarosław Kaczyński, który w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej powiedział -Tak nie jest, my będziemy dążyli do tego, aby aborcji w Polsce było dużo mniej niż jest w tej chwili. W dalszym ciągu jest sprawa prawnych rozwiązań odnoszących się, na różnym poziomie, być może nawet w ramach obecnej ustawy, do aborcji ze względu na stan płodu, a w szczególności ze względu na zespół Downa. Legalnych aborcji jest teraz rocznie około tysiąca, z tego ogromna część spowodowana jest zespołem Downa. Mamy nadzieję, że niedługo już tego nie będzie, taki jest nasz cel. Prezes PiS dodał też, że ciąża powinna zakończyć się porodem i chrztem -Ale będziemy dążyli do tego, by nawet przypadki ciąż bardzo trudnych, kiedy dziecko jest skazane na śmierć, mocno zdeformowane, kończyły się jednak porodem, by to dziecko mogło być ochrzczone, pochowane, miało imię.

Słowa Jarosława Kaczyńckiego skomentowała między innymi Barbara Nowacka -Będą grać naszym bezpieczeństwem, prawami, godnością, przyszłością. Kaczyński wie, że na zmianę prawa nie ma poparcia społecznego, więc będą nas straszyć, prowokować. Myślą, że się poddamy, zmęczymy. Że będzie jak z Trybunałem Konstytucyjnym - temat spowszednieje. I wtedy uderzą. Tylko zapominają o jednym: nie damy się! Bo to chodzi o naszą przyszłość. Córek, sióstr, matek, przyjaciółek. Nasze rodziny. Cyniczne draństwo! - napisała reprezentantka Inicjatywy Polska.

Efektem wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego są zapowiedzi kolejnego protestu, który odbędzie się 24 października w całej Polsce. Polske kobiety domagają się zaniechania jakichkolwiek prac przy ustawie antyaborcyjnej.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteorologiczne dla Wielkopolski
30℃
20℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
20.77 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro