Reklama
Reklama

Do 2020 roku w Poznaniu ma powstać szpital dziecięcy

Datę zakończenia inwestycji ogłosił dziś Samorząd Wielkopolski. Szpital ma stanąć w bliskim sąsiedztwie placówki przy Lutyckiej. Znajdą się w nim w sumie 354 łóżka dla małych pacjentów.

Urzędnicy wierzą, że placówkę uda się wybudować w cztery lata między innymi dzięki pozytywnej opinii tzw. zespołu sterującego przy ministrze zdrowia. Zgodnie z mapą potrzeb zdrowotnych dla pediatrii w Wielkopolsce celowość inwestycji publicznej, która została wpisana przez wojewodę i teraz przyjęta przez komitet sterujący w Ministerstwie Zdrowia - mówi Leszek Wojtasiak, Wicemarszałek Wielkopolski.

To właśnie komitet sterujący na posiedzeniu 5 października ustalił, że szpital dla dzieci w stolicy Wielkopolski powinien mieć priorytet przed innymi inwestycjami. To umożliwia samorządowi dostęp do unijnych dotacji. Pozwala nam złożyć wniosek, pozwala nam wystąpić o środki. Jak one zostaną przyznane to możemy dalej prowadzić działania - tłumaczy Maciej Sytek, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego.

Pieniądze z Brukseli mają pokryć w sumie 85% kosztów inwestycji. Firma, która wygrała przetarg ma sporządzić projekt. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie on gotowy w styczniu przyszłego roku. Po półtorarocznej procedurze projektowania, w 2018 ma ruszyć budowa placówki. Na jej oddanie do użytku, urzędnicy dają sobie dwa lata, ale wciąż niczego nie gwarantują. Takie są założenia, taki jest harmonogram już teraz była Krajowa Izba Odwoławcza. Przed nami jest wybór wykonawcy na budowę, czyli też może nam to przedłużyć, jeżeli będą odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej - mówi Izabela Grzybowska, prezes spółki Szpitale Wielkopolski.

Finalnie szpital ma stanąć w bliskim sąsiedztwie placówki przy Lutyckiej. Znajdą się w nim w sumie 354 łóżka dla małych pacjentów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
13.48 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro