Reklama
Reklama

ZKZL: nowe mieszkania i... ściąganie długów od najemców

fot. ZKZL
fot. ZKZL

Jeszcze w tym roku mieszkańcy będą mogli wprowadzić się do nowych komunalnych lokali przy ulicy Rubież na Naramowicach. Kolejne mieszkania powstaną m.in. przy ulicach Bolka i Dymka, a także przy ulicy Opolskiej - w miejscu baraków. Spotkanie z windykatorem grozi natomiast osobom, które nie płacą czynszu za komunalne mieszkania czy lokale użytkowe.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w środę pochwalił się swoimi planami na najbliższy czas. Jest ich sporo. Jeszcze w tym roku, prawdopodobnie w grudniu, mieszkańcy będą mogli się wprowadzić do mieszkań komunalnych przy ulicy Rubież na Naramowicach. Na listopad zaplanowano odbiory techniczne dwóch budynków. W sumie powstały tu 62 mieszkania, a koszt inwestycji to 7,35 mln złotych.

Zarząd już szykuje się do kolejnych inwestycji mieszkaniowych. W tym tygodniu udało się podpisać z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę, dzięki której ZKZL otrzyma ponad 9 mln złotych na budowę nowych mieszkań przy ulicach Bolka (90 lokali) i Dymka (94 lokale). W poniedziałek prace mają się rozpocząć przy ulicy Bolka, a w listopadzie przy ul. Dymka. Ukończenie budowy zaplanowano na przyszły rok.

Na drugą połowę 2017 roku zaplanowano rozpoczęcie budowy nowych mieszkań przy ulicy Opolskiej. W miejscu dzisiejszych baraków (ich rozbiórka ma się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu) powstanie około 300 mieszkań. Inwestycja pochłonie 40 mln złotych, a pieniądze na ten cel mają pochodzić z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Nowością ZKZL jest też pilotażowy program mający na celu egzekwowanie długów czynszowych od najemców (byłych i obecnych) miejskich lokali mieszkalnych i użytkowych. Program ma trwać trzy miesiące, ale jeśli się sprawdzi może być kontynuowany. Firma odpowiedzialna za windykację została wybrana w drodze przetargu i ma otrzymywać wynagrodzenie tylko w przypadku skutecznego odzyskania długu. Trafi do niej 10,75% odzyskanej kwoty. Problem z długami jest niestety ogromny - rekordzista ma ponad 200 tysięcy złotych czynszowych zaległości.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zmieniono stopień ostrzeżenia IMGW w Wielkopolsce!
21℃
14℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
8.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro