Reklama
Reklama

Pierwsi mieszkańcy wprowadzili się do mieszkań w ramach programu Najem z dojściem do własności

20 rodzin w tym tygodniu odebrało klucze do swoich nowych mieszkań przy ulicy Suwalskiej. To pierwsi mieszkańcy korzystający z programu "Najem z dojściem do własności". Po spłaceniu kosztów budowy mieszkania, co odbywa się w czynszu, rodziny otrzymują lokal na własność.

Dwa lata temu zapowiedziano, że Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego we współpracy z prezydentem Poznania oraz Radą Miasta będzie realizować program "Mieszkanie na wynajem z dojściem do własności". Miasto buduje mieszkania, które następnie zostaną przeznaczone pod wynajem, ale z możliwym dojściem do własności lokalu - po spłaceniu kosztów budowy mieszkania.

W październiku 2015 roku ruszyła budowa pierwszych mieszkań w ramach programu. Powstały przy ulicy Suwalskiej. To 20 mieszkań w budynkach typu bliźniak. We wtorek pierwsze rodziny odebrały klucze do swoich lokali. - Złożyliśmy wniosek, mamy dwójkę dzieci, wszystkie kryteria spełniliśmy i udało się - mówi Natalia Wieczorek, lokatorka nowego mieszkania.

Dziś już wiadomo, że program będzie kontynuowany. - Mamy już koncepcję zabudowy, ale istotniejsze jest to, że parę dni temu Rada Miasta przekazała nam gruntów przy ulicy Koszalińskiej, gdzie planujemy wybudowanie około 1100 mieszkań. tam zdecydowana większość tych mieszkań będzie udostępniana w systemie Najem z dojściem do własności - przyznaje Andrzej Konieczny, prezes PTBS.

Inne mają być jednak zasady ubiegania się o takie mieszkanie. - Ta wpłata lokatora na starcie nie będzie wyższa niż 30%. W przypadku mieszkań około 50-metrowych ta partycypacja nie powinna być wyższa niż 50 - 55 tysięcy złotych. Czynsz na poziomie 16 złotych za metr kwadratowy, a w tym czynszu już spłata własności - tłumaczy Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Kolejne mieszkania mają być gotowe pod koniec 2018 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.45 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro