Reklama
Reklama

Arcybiskup Hoser: podczas gwałtu rzadko dochodzi do zapłodnienia

fot. PAP/Leszek Szymański
fot. PAP/Leszek Szymański

- Episkopat wyraźnie dystansuje się od karania kobiet za przerwanie ciąży - mówi Arcybiskup Henryk Hoser, biskup diecezjalny warszawsko-praski. Duchowny stwierdził także, że w przypadku gwałtu do zapłodnienia dochodzi znacznie rzadziej niż w normalnych warunkach.

Arcybiskup był gościem programu emitowanego na antenie TVP Info programu "24 minuty". Głównym tematem rozmowy był oczywiście poniedziałkowy strajk kobiet.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Duchowny zwrócił uwagę m.in. na fakt, że choć jeden z projektów zakłada karanie za przerwanie ciąży, to nie jest przesądzone, że parlament wcieli go w życie. - Chciałbym przypomnieć o komunikacie Konferencji Episkopatu Polski z 16 kwietnia tego roku. Autorzy wyraźnie dystansują się od perspektywy karania kobiet. To nie wchodzi w grę.

Zdaniem abp. Hosera w poniedziałkowych manifestacjach było mnóstwo przekłamań. - A także mnóstwo nadinterpretacji, które czasem mają cechy wręcz histeryczne. Uważam, że dezinformacja, która panuje w tym zakresie, jest ogromna. Wiele kobiet działa prawdopodobnie w dobrej wierze, ale są źle poinstruowane czy poinformowane. W związku z tym kierują się tym, co inni propagują w środkach przekazu - powiedział duchowny.

Co z dziećmi poczętymi w wyniku gwałtów? - To bardzo bolesna sytuacja, tych przypadków nie ma wiele. Z różnych względów: po pierwsze rzadziej się zdarzają, a po wtóre fizjologia narażona na tak ogromny stres działa w sposób przeciwny możliwości zapłodnienia. Stres i niepokój są jednymi z psychologicznych przyczyn niepłodności. W tym wypadku do zapłodnienia dochodzi rzadziej niż w normalnych warunkach - stwierdził abp. Hoser. - Jeśli już do tego dojdzie, to jest możliwość urodzenia takiego dziecka przy bardzo intensywnej pomocy psychologicznej, duchowej i ekonomicznej, z perspektywą oddania tego dziecka. Życie poczęte nie jest sprawcą i nie jest winne tego czynu - dodał.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-2℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
56.19 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro