Reklama
Reklama

Spada poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości. Mocno zyskuje Nowoczesna

fot. wikimedia
fot. wikimedia

Sondaż poparcia dla partii politycznych przeprowadziła pracownia IBRiS na zlecenie Rzeczpospolitej. Wynika z niego, że spada poparcie dla PiS, a zdecydowany wzrost poparcia zanotowała Nowoczesna.

Największym zwycięzcą sondażu jest frekwencja. W stosunku do poprzedniego badania, aż o siedem punktów procentowych wzrosła liczba osób, które deklarują udział w wyborach. Zdaniem badaczy to efekt trwającego sporu wokół planów zmiany ustawy antyaborcyjnej - Zmobilizowały się środowiska o poglądach lewicowych i liberalnych - wyjaśnia na łamach gazety prezes IBRiS Marcin Duma.

Efektem zwiększonej frekwencji jest niewielki - o 2 punkty procentowe - spadek poparcia dla PiS oraz duży skok notowań Nowoczesnej. Na partię Ryszarda Petru chciałoby głosować 25 procent respondentów, a to oznacza skok o 5 procent. Powodów do zadowolenia nie ma natomiast Platforma Obywatelska, którą poparłoby zaledwie 13 procent respondentów.

Do Sejmu weszliby jeszcze posłowie Kukiz"15 (13%), SLD oraz Razem (po 5%). Sondaż został przeprowadzony 29 IX na próbie liczącej 1100 osób.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro