Unijne pieniądze dla kościołów

fot. KWP w Poznaniu
fot. KWP w Poznaniu

Pieniądze pochodzące z funduszy unijnych znacznie ułatwiają przeprowadzenie wielu kosztownych inwestycji. Taką pomoc docenia także kościół, który za pieniądze z Brukseli przeprowadza szereg remontów w całej Polsce. Nie inaczej jest w Poznaniu.

Rzeczywistość jest bezlitosna. Z samych ofiarwielu kościołów nie udałoby się odrestaurować lub ochronić przed zniszczeniem. Przykładem może byćremont w kościele franciszkanów. Ojcowie wystąpili więc z prośbą o dotację do Unii Europejskiej. I jaknie trudno zauważyćudało się im dopiąć swego. Zresztą podobnie, jak kilkunastu innym księżom z Archidiecezji Poznańskiej, którzy za pieniądze z Brukseli zdołali wyremontować kościoły. Ksiądz Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii Metropolitalnej, przytacza przykłady poznańskiej Fary, Muzeum Archidiecezjalnego i zabezpieczenia przed pożarami 58 bezcennych, drewnianych kościołów.

Nie ma miesiąca by do firm, które zajmują się pozyskiwaniem unijnych dotacji nie zgłaszali się księża, którzy chcą wyremontować świątynie. Najczęstsze potrzeby zgłaszane przez duchownych to renowacja obiektów sztuki sakralnej a także montaż instalacji antywłamaniowych.

Najwięcej pieniędzy z unijnych funduszy pozyskują księża i zakonnicy z Archidiecezji Pomorskiej. W Wielkopolsce najbardziej spektakularnym kościelnym remontem był remont Fary. Na prace konserwatorskie proboszcz tej świątyni otrzymał z Unii 4 miliony złotych. Zdaniem prof. Bohdana Gruchmana z Towarzystwa Przyjaciół Fary te środki to jedynie kropla w morzu potrzeb. Bo przy okazji remontu władze kościoła zdecydowały, że należy wymienić też instalacje elektryczną czy podłogi. A na to pieniędzy Unia już nie da. Dlatego Fara apeluje do wiernych o ofiary. Remont Fary potrwa jeszcze dobre trzy miesiące. Tymczasem już 13 września pierwsi goście będą mogli odwiedzić Muzeum Archidiecezjalne. Wyremontowany za unijne środki budynek pomieści nie tylko dotychczasową kolekcję sztuki sakralnej, ale też wystawę zdjęć papieskiego fotografa Arturo Mari.

Jeszcze w tym roku za unijne środki zostanie odnowionych i zakonserwowanych pięć drewnianych kościołów w okolicach Poznania. W tym XVI - wieczny kościółek w Kicinie, którego proboszczem był Jan Kochanowski.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.01 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro