Reklama
Reklama

6-latki za darmo pojadą komunikacją miejską w Poznaniu

fot. Mateusz Kina

Miejscy radni zgodzili się na wprowadzenie zmiany dotyczącej opłat za przejazdy komunikacją miejską w Poznaniu dla 6-latków. Dzieci do 6. roku życia mogą poruszać się tramwajami i autobusami bezpłatnie.

Na wtorkowej sesji Rady Miasta radni zgodzili się, że konieczne jest wprowadzenie zmian w systemie opłat za bilety komunikacji miejskiej. Problematyczna była kwestia kupowania biletów dla 6-latków.

Do tej pory dzieci do 5. roku życia mogły korzystać bezpłatnie z przejazdów transportem publicznym organizowanym przez poznański Zarząd Transportu Miejskiego. W szóstym roku życia dzieci miały zapewnione bezpłatne przejazdy tylko do 30 września. Rozpoczynając naukę w szkole podstawowej uczniowie otrzymują legitymację, która uprawnia do kupowania biletów ulgowych.

Sytuacja zmieniła się, gdy część dzieci nie poszła do szkoły mając sześć lat - rodzice zostawili niektórych 6-latków w przedszkolu. Tym samym po 30 września roku, w którym dziecko kończyło 6 lat, konieczne było kupowanie normalnych biletów dla malucha, a nie ulgowych.

Dzięki decyzji radnych dzieci do ukończenia 6. roku życia będą mogły teraz bezpłatnie jeździć komunikacją miejską. Ma to kosztować budżet miasta około 120 tysięcy złotych rocznie.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
7℃
Poziom opadów:
1.5 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
9.23 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro