Reklama
Reklama

Brak porozumienia w sprawie budowy basenu na os. Zwycięstwa

fot. wikimedia
fot. wikimedia

O potrzebie budowy basenu na Winogradach mówi się od lat. Pływalnia miałaby powstać w ramach współpracy spółdzielni i mieszkaniowej, ale póki co nie udało się doprowadzić do porozumienia pomiędzy obiema stronami.

Pierwotny plan zakładał, że miasto wybuduje pływalnię na terenie spółdzielni mieszkaniowej, a spółdzielnia będzie utrzymywać istniejącą pływalnię. Okazuje się jednak, że nie będzie to takie proste - Prace prowadzone do tej pory miały wykazać opłacalność tej inwestycji. Studium wykonalności wykazuje jednak, że inwestowania na obcym terenie niesie dla miasta ryzyko na przyszłość. Dlatego tę inwestycje możemy zrealizować tylko jeśli grunt będzie należał do miasta - wyjaśnia Bartosz Guss z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UM.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 15 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Miasto chciałoby, aby spółdzielnia przekazała działkę za darmo. Oczekiwanie takie jest związane między innymi z tym, że jedna z osiedlowych działek należy do dewelopera, który po uchwaleniu planu zagospodarowania nie będzie mógł jej zabudować, a w związku z tym miasto będzie musiało zapłacić mu odszkodowanie -Teraz miasto wychodzi z założenia, że skoro własnym kosztem ochroniło teren przed zabudową mieszkaniową dla mieszkańców spółdzielni, spółdzielnia może w zamian przekazać inny teren pod budowę basenu za darmo - wyjaśnia Urząd Miasta.

Spółdzielnia nie chce się na to zgodzić, bo od darowizny musiałaby zapłacić podatek -Spółdzielnia gdyby podarowała grunt miastu musiała by zapłacić podatek prawie 2 mln zł! To mało realne by walne zgromadzenie członków spółdzielni zgodziło się na taki krok - tłumaczył Jan Marciniak, prezes PSM Winogrady. Spółdzielnia proponuje przekazanie części działki, a sprzedaż drugiej części, aby pokryć koszty podatku.

Dyrektor Bartosz Guss zapewnia, że miasto będzie poszukiwało rozwiązania problemu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
10.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro