Reklama
Reklama

Samochód pancerny Dingo trafi do Muzeum Broni Pancernej

fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP
fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP

W poznańskim Muzeum Broni Pancernej wkrótce pojawi się nowy pojazd. Będzie to samochód pancerny Dingo z USA. Maszyna była w przeszłości użytkowana przez 15. Pułk Ułanów Poznańskich.

Poznańskie Muzeum Broni Pancernej jest znane nie tylko w kraju, ale też poza jego granicami głównie z tego, że jego pracownicy potrafią pozyskiwać i remontować sprzęt wojskowy, który przez lata leżał zapomniany np. w rzece. Ich umiejętności pozwalają nie tylko odtworzyć wygląd maszyn, ale też wprawić je w ruch.

Do bogatej kolekcji eksponatów muzeum wkrótce dołączy samochód pancerny Dingo z USA. - Będzie pierwszym autentycznym pojazdem wykorzystywanym przez jednostki WP na Zachodzie, który trafi do naszego kraju. W Nowym Jorku, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, odbyła się ceremonia przekazania "Dingo" stronie polskiej - informuje Kancelaria Prezydenta.

Dingo udało się znaleźć i pozyskać dzięki pomocy dyrektora Polish American Museum w Port Washington Geralda Kochana oraz Melissy John z Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że poznańskie muzeum jest najlepszą lokalizacją dla samochodu, ponieważ był on wykorzystywany przez 15. Pułk Ułanów Poznańskich.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
46.44 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro