Reklama
Reklama

Uniwersytet Ekonomiczny ma laboratorium naszpikowane technologią

Poznański Uniwersytet Ekonomiczny stawia na nowoczesne technologie. Uczelnia ma laboratorium, w którym najważniejsza jest cyberprzestrzeń i wirtualny świat. To najlepiej wyposażony obiekt tego typu w kraju.

Jednym z pomieszczeń dostępnych dla studentów i pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego jest tak zwana wirtualna jaskinia - pokój wyposażony w kamery na podczerwień i ekrany, które umożliwiają odtwarzanie na ścianach i podłodze choćby kabiny samolotu, parku czy muzeum. - Możemy wygenerować takie treści, które pozwolą sprawić, że użytkownik faktycznie będzie myślał, że znajduje się w danym miejscu będąc w zupełnie innej lokalizacji - mówi mgr. inż. Dariusz Rumiński z Katedry Technologii Informacyjnych UEP.

Kolejną technologiczną nowinką jest ściana prezentacji, która umożliwia np. zwiedzanie muzeum w Kórniku nie wychodząc przy tym z budynku uniwersytetu. Wystarczy sfotografować wnętrza obiektu, by dokładnie odtworzone zobaczyć je na ścianie.

Otwarcie pracowni wypełnionej po brzegi nowoczesną technologią sprawiło, że Uniwersytet Ekonomiczny jest obecnie uczelnią jedyną w Polsce pracującą na tak zaawansowanym sprzęcie. - Wirtualna rzeczywistość to jedna z tych technologii, która zmieni nasze funkcjonowanie w wielu obszarach. Począwszy od rozrywki, poprzez dostęp do kultury, handel elektroniczny, a na metodach realizacji biznesu skończywszy - mówi profesor Krzysztof Walczak z KTI UEP.

W pracowni znajduje się m.in. instalacja Open Stage 2. Jej zadaniem jest skanowanie ruchów ciała i przenoszenie ich na ekrany monitorów. Może to pomóc m.in. producentom gier w zapewnieniu płynnych ruchów postaciom. Jest też wirtualny sklep, w którym badane są ruchy gałek ocznych klientów. Dzięki temu sklepy będą mogły jeszcze lepiej dostosować ofertę do oczekiwań klientów. Jest też wirtualny sklep, w którym za pomocą ruchów ręki możemy sięgać wirtualne produkty z półek.

- Za parę lat człowiek będzie się poruszał w takim środowisku, w którym będzie miał do czynienia ze wzbogaconą rzeczywistością. Ulice, miejsca pracy będą obłożone różnego rodzaju czujnikami - tłumaczy profesor Wojciech Cellary, kierownik Katedry Technologii Informacyjnych UEP.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
11.86 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro