Reklama
Reklama

Solaris Urbino z Bolechowa najlepszym autobusem miejskim 2017 roku

fot. materiały inwestora
fot. materiały inwestora

Podpoznańska firma Solaris Bus & Coach może się pochwalić kolejnym międzynarodowym sukcesem. Na odbywających się obecnie w Hanowerze targach pojazdów użytkowych autobus Solaris Urbino 12 electric otrzymał nagrodę dla najlepszego autobusu miejskiego 2017 roku.

Autobus wyprodukowany w Wielkopolsce jest pierwszym polskim pojazdem tego typu, który otrzymał to prestiżowe wyróżnienie. - Tegoroczny konkurs o tytuł najlepszego autobusu roku odbywał się od 30 maja do 3 czerwca w Brukseli. Do rywalizacji przystąpiło pięć pojazdów marek: Ebusco, Irizar, Van Hool, Solaris (autobusy elektryczne) oraz Mercedes (pojazd napędzany gazem ziemnym). Wszystkie oceniane były przez członków jury z aż 20 państw - wyjaśnia producent zwycięskiego autobusu.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Solaris Urbino 12 electric, podobnie jak jego rywale, był bardzo rygorystycznie oceniany m.in. biorąc pod uwagę przyspieszenie, poziom drgań, generowany hałas, drogę hamowania. W środę w Hanowerze w trakcie targów pojazdów użytkowych IAA twórcy autobusu otrzymali statuetkę "Bus of the Year".

- Zwycięski nowy Solaris Urbino 12 electric został wyposażony w baterie o pojemności 240 kWh. W autobusie zamontowano dwa systemy ładowania: z wykorzystaniem pantografu, np. w trakcie postoju na przystankach, lub poprzez złącze typu plug-in z ładowarki znajdującej się na terenie zajezdni autobusowej. Dzięki temu zasięg elektrycznego Urbino jest w praktyce nieograniczony. Jednak nie tylko to wyróżnia polskiego producenta. Ważnym elementem wyposażenia autobusu są poręcze (także przy nowoczesnych siedzeniach) wykonane ze specjalnego stopu miedzi. Lekkie, odporne na korozję i patynowanie, dzięki właściwościom przeciwdrobnoustrojowym miedzi pozwalają na ograniczanie rozprzestrzeniania się zakażeń. W ten sposób powierzchnie dotykowe, z którymi w transporcie publicznym stykają się setki tysięcy pasażerów, zyskały właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne - informuje Solaris.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
4℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
35.23 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro