Reklama

W Poznaniu rozpoczyna się sezon grzewczy

Mieszkańcy bloków m.in. na terenie spółdzielni Osiedle Młodych na Ratajach mogą już ogrzewać swoje mieszkania włączając grzejniki. Robi się coraz chłodniej, a tym samym powoli rozpoczyna się sezon grzewczy.

Choć mamy jeszcze kalendarzowe lato, za nami pierwsze chłodne noce. Część mieszkańców Poznania może cieszyć się z ciepłych kaloryferów. Jako pierwsze sezon grzewczy rozpoczęły spółdzielnie Piątkowo i Osiedle Młodych.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Kiedyś ogrzewanie trzeba było włączyć, gdy przez trzy kolejne dni temperatura przy gruncie o godzinie 19.00 wynosiła mniej niż 12 stopni. Obecnie jest inaczej. - Jeżeli węzły są po sezonie zakręcone, a tak jest w większości przypadków, to administracja decyduje kiedy ciepło popłynie do mieszkań - mówi Bartłomiej Pawluk z Veolii. - Gdy robi się chłodniej, mieszkańcy kontaktują się z administracją z prośbą o włączenie ogrzewania, a wtedy administracja przekazuje nam informację o konieczności zapewnienia ogrzewania. Najczęściej uruchomienie węzłów odbywa się zdalnie - dodaje.

Gdy już ciepło bez przeszkód może płynąć do węzłów np. na terenie spółdzielni, kluczowa jest temperatura powietrza. - To, czy grzejniki w naszych mieszkaniach będą ciepłe zależy obecnie od temperatury powietrza na zewnątrz. Administratorzy przeważnie polegają na automatyce. Jeśli więc temperatura spada poniżej ustalonego poziomu, wówczas ciepło płynie do mieszkań - zaznacza Pawluk.

Większość administratorów budynków już w sierpniu informowała mieszkańców o konieczności maksymalnego rozkręcenia zaworów przy grzejnikach. To konieczne by m.in. odpowietrzyć kaloryfery. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście - warto zrobić to jak najszybciej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
17.36 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro