Reklama
Reklama

Niezwykłe zdjęcia Jeżyc i Sołacza sprzed lat

Sołacz 1920 - 1939 | fot. CYRYL / kolekcja Romana Trojanowicza
Sołacz 1920 - 1939 | fot. CYRYL / kolekcja Romana Trojanowicza

Ponad 100 lat mają najstarsze zdjęcia Jeżyc i Sołacza, które prezentowane są przez Cyfrowe Repozytorium Lokalne. Na fotografiach - pocztówkach widać m.in. Park Sołacki i łodzie pływające po stawie.

Cyfrowe Repozytorium Lokalne prezentuje kolejne niezwykłe zdjęcia, na których można zobaczyć Poznań sprzed lat. Tym razem to fotografie - pocztówki przedstawiające Jeżyce i Sołacz nawet 100 lat temu. - Lata 1900-14 to okres imponującego rozwoju urbanistycznego dawnej wsi, dzięki któremu Jeżyce przekształciły się w wielkomiejską dzielnicę o zróżnicowanej, w większości reprezentacyjnej zabudowie - wyjaśnia Paweł Michalak z CYRYL-a.

To, jak zmieniały się Jeżyce, w znacznym stopniu wpływało na wygląd i rozwój Sołacza. - Na początku XX wieku podjęto decyzję o utworzeniu na jego terenie prestiżowej dzielnicy willowej, a realizację tego projektu urbanistycznego powierzono Josephowi Stübbenowi, autorowi m.in. koncepcji budowy Dzielnicy Cesarskiej. Efekt tych prac był na tyle zadowalający, że po odzyskaniu niepodległości Sołacz utrzymał swój elitarny charakter - dodaje.

Na zdjęciach i pocztówkach pochodzących z kolekcji Romana Trojanowicza widać m.in. nieistniejącą już kamienicą, która stała na skrzyżowaniu ulic Poznańskiej i Roosevelta, Park Sołacki z ówczesną Restauracją Parkową i pływającymi po stawie łodziami, Jezioro Rusałka, Sołacz z willową zabudową, ZOO, Ogród Botaniczny czy ul. Staszica w latach 1900 - 1905.

Więcej kolekcji archiwalnych zdjęć znajdziesz TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
15.32 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro