Reklama
Reklama

Długa lista chętnych na kupno Kompanii Piwowarskiej. Browary wrócą do rodziny Kulczyków?

fot. wikimedia
fot. wikimedia

Obecnie właścicielem Kompanii Piwowarskiej jest międzynarodowy koncern SABMiller. Od wielu miesięcy wiadomo, że zostanie on przejęty przez AB InBev, ale najpierw sprzedane mają być inwestycje koncernu w środkowej Europie.

O planach przejęcia koncernu SABMiller przez Anheuser-Busch InBev pisaliśmy na naszych łamach kilkukrotnie. Wydawało się, że w ramach transakcji AB InBev przejmie też polskie aktywa koncernu czyli Kompanię Piwowarską, ale kilka miesięcy temu okazało się, że aktywa koncernu w Polsce, ale również Czechach, Rumunii i na Węgrzech nie trafią do AB InBev.

Lista chętnych na zakup środkowoeuropejskich aktywów jest długa. Zainteresowani mają być między innymi Japończycy, do których należy popularna marka Asahi. Zainteresowanie potwierdza teżChina Resources, producent najpopularnijeszego piwa na świecie Snow.

Jak wylicza Forbes, na liście chętnych są też koncernyAdvent International, KKR, BC Partners, CVC, Mid Europa Partners i Jacobs Holding oraz... Kulczyk Investments zarządzany przez Sebastiana Kulczyka. Gdyby potwierdziła się ostatnia informacja, oznaczałoby to, że Kompania Piwowarska powróciłaby w ręce rodziny Kulczyków. W latach dziewięćdziesiątych to Jan Kulczyk przejął Browary Wielkopolskie, które później weszły w skład Kompanii Piwowarskiej.

Jeszcze rok temu rodzina Kulczyków była właścicielem udziałów w SABMiller, ale sprzedała je ze względu na planowane połączenie z AB InBev.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
16.22 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro