Kaponiera: problemy m.in. z oznakowaniem
Kaponiera jest dostępna dla poznaniaków od dwóch tygodni. Jak to z nowościami bywa - pojawiają się sygnały o niedociągnięciach na węźle komunikacyjnym. Dotyczą m.in. oznakowania i wind.
Jeden z poznaniaków przyznaje, że zaskoczyło go oznakowanie na rondzie Kaponiera. - Zszedłem na dół i chciałem jechać tramwajem linii nr 14 przez Dworzec Zachodni. Przy zejściu jest znak, że "czternastka" tędy jeździ, ale po zejściu na dół okazuje się, że tak nie jest - mówi Janusz.
Rzeczywiście - wchodząc do przejścia podziemnego można zobaczyć znak z wymienionymi liniami tramwajowymi kursującymi po tym węźle. To m.in. linia nr 14. Ale po zejściu na dół okazuje się, że linia nr 12, 14 i 19 nie zatrzymuje się jeszcze na poziomie -2, bo nie jest on udostępniony pasażerom i pieszym. - Wydam polecenie, żeby to, co można dostosować informacyjnie, zostało zrobione natychmiast. Nawet jeżeli to nie będzie estetycznie pasowało, bardziej istotna jest treść i komunikacja, co mówimy do mieszkańców, do pasażerów, niż kwestie wizualne, więc zakładam, że to w ciągu kilku dni się poprawi - mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.
Ale mieszkańcy skarżą się nie tylko na oznakowanie. - Wysiadłem z "piętnastki" na Kaponierze z wózkiem dziecięcym, w którym wiozłem wnuka. Zjechałem windą z przystanku do przejścia podziemnego i chciałem dostać się na Most Uniwersytecki. Okazało się, że to niemożliwe, bo nie ma windy łączącej te dwa miejsca - wyjaśnia poznaniak. Poznańskie Inwestycje Miejskie zapewniają, że winda jest, ale nie jest jeszcze dostępna dla mieszkańców. - Winda jest zlokalizowana w budynku PST, który jeszcze nie został przez nas przejęty, bo jest jeszcze w trakcie realizacji - tłumaczy Paweł Śledziejowski, prezes PIM. - Budynek będziemy odbierać w drugiej połowie września. Oczywiście będzie oznakowanie, że tam ta winda się znajduje - dodaje.
Wkrótce łatwiej po Kaponierze będą mogli się poruszać niepełnosprawni. - Muszą się pojawić linie naprowadzające, znaki na nawierzchni, które pozwolą osobom niedowidzącym poruszanie się wzdłuż nich i docieranie do określonego punktu. Pojawią się także opisy w alfabecie Braille’a - zaznacza Śledziejowski. Być może zamontowany tu zostanie system informacji głosowej.