Reklama
Reklama

Ustawa o zakazie handlu trafiła do sejmu. W niedzielę nie zrobimy zakupów?

Podpisy przyniesiono do sejmu w kilku kartonach fot. PAP/RAdek Pietruszka/
Podpisy przyniesiono do sejmu w kilku kartonach fot. PAP/RAdek Pietruszka/

Złożony m.in. z NSZZ "Solidarność" Komitet Inicjatywy Ustawodawczej złożył w sejmie projekt ustawy dotyczący zakazu (a właściwie ograniczenia) handlu w niedzielę. Podpisało się pod nim 350 tysięcy osób. Teraz zajmą się nim posłowie.

Obywatelskie projekty wymagają 100 tys podpisów poparcia. Związkowcom (i współpracującym z nimi organizacjom) udało się znacznie przekroczyć tę liczbę. Zapowiedzieli równocześnie, że będą kontynuowali zbieranie podpisów aż do momentu parafowania gotowej ustawy przez prezydenta.

Projekt zakłada zakaz handlu m.in. w wielkich placówkach handlowych, czy punktach prowadzonych przez franczyzobiorców lub na zasadzie agencji. Wyklucza też np. handel obwoźny i obnośny.

Od reguły istniałaby wyjątki, takie jak stacje benzynowe (z ograniczeniami), piekarnie, apteki, niewielkie kioski, punkty sprzedające pamiątki czy sklepiki ulokowane np. na lotniskach.

W roku istniałoby kilka niedziel wolnych od zakazu: m.in. poprzedzające święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc.

Projektem zajmie się teraz parlament. Lider PiS, Jarosław Kaczyński, wypowiadał się o nim pozytywnie. Ustawa na pewno nie przejdzie jednak przez sejm i senat w niezmienionej formie - politycy muszą mieć na względzie jej skutki dla gospodarki, chociażby niższe wpływy do budżetu czy redukcję miejsc pracy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami kolejna zimna noc, jest ostrzeżenie meteo
9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro