Reklama

Zdjęcia lotnicze Poznania z 1945 roku odkryto w amerykańskim archiwum

fot. JB72
fot. JB72

Pierwszego września do sprzedaży trafiła fotomapa przedstawiająca Poznań w 1945 roku. Jej powstanie to efekt długiej pracy pasjonatów, którzy dotarli do zdjęć przechowywanych w waszyngtońskim National Archives and Records Administration.

Za przygotowaniem fotomapy stoją pasjonaci historii Poznania, a koordynacją prac zajęła się Pracownia JB72 odpowiadająca między innymi za przygotowanie tablic informacyjnych, które w tym roku pojawiły się na Poznańskim Szlaku Fortecznym. Prace nad przygotowaniem fotomapy trwały kilka lat, a najbardziej pracochłonne było samo dotarcie do archiwum - Kwerenda w NARA trwała około dwóch lat.Archiwum dostarcza opisy lotów. Z tego się wybiera, to co może być interesujące, a następnie zamawia się próbki zdjęć z kolejnych nalotów. Na koniec zamawia się skany konkretnych zdjęć lotniczych- wyjaśnia Jacek Biesiadka, koordynujący prace.

Poznańscy badacze zainteresowani byli lotami zwiadowczymi wykonywanymi przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych w czasie II Wojny Światowej. Głównym celem amerykańskich lotników były wówczas obiekty wojskowe, fabryki, węzły kolejowe - Zwykle są to zdjęcia fragmentów miasta, ale przypadkiem trafiliśmy na nalot z kwietnia 1945 roku, na którym ujęto prawie całe miasto. W dodatku w trakcie nalotu niebo było bezchmurne, a pora roku sprawiła, że roślinność "nie zasłaniała" miasta - opowiada Biesiadka.

Zdjęcia wydobyte z archiwum to bardzo cenne źródło dla wszystkich zainteresowanych historią Poznania - Dla mnie to przede wszystkim obraz dobrze zachowanych fortyfikacji Poznania. Widzimy, że Cytadela w czasie walk w 1945 została zniszczona w niewielkim stopniu, a jej unicestwienie nastąpiło długo po wojnie. Na zdjęciach widać też zachowane - dziś już nie istniejące - forty Grolmana, Radziwiła, Prittwitza. Jednak zainteresować może też pięknie widoczny historyczny układ najstarszych dzielnic Poznania wraz z zakolem Warty albo krajobraz rolny w miejscu dzisiejszych Rataj - mówi Biesiadka.

Zdjęcia zostały opracowane i ułożone w fotomapę. Na drugiej stronie publikacji znajdziemy powiększenie centrum miasta, zestawione ze starszym zdjęciem z maja 1944 roku, co umożliwi porównanie widoku miasta przed i po walkach zimą 1945 roku. Mapa jest już dostępna w punktach Centrum Informacji Miejskiej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami niebezpieczna pogoda. IMGW znów ostrzega!
27℃
18℃
Poziom opadów:
7.1 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
23.38 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro