Reklama
Reklama

Mieszkańcy nie chcą zmiany nazwy pl. Waryńskiego. Chce jej przewodnicy Rady Miasta

O konsultacjach w sprawie zmiany nazwy pl. Waryńskiego pisaliśmy już na naszych łamach. Okazało się, że mieszkańcy w zdecydowanej większości opowiedzieli się przeciwko zmianie, ale przeciwko woli mieszkańców jest przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz.

Sprawa zmiany nazwy pl. Ludwika Waryńskiego pojawiła się już podczas marcowego posiedzenia Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta. Za pomysłem zmiany stoją radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy chcieliby nazwać plac imieniem Wandy Błeńskiej. Przeciwko od początku protestowali działacze lewicy, którzyzwracają uwagę, że Ludwik Waryński nie jest postacią związaną z czasami PRL, a dziewiętnastowiecznym działaczem lewicowym i jako taki zasługuje na upamiętnienie - Stanowczo sprzeciwiamy się polityce wymazywania z polskiej świadomości historii walk o prawa pracownicze i godne życie. Nazwy ulic i placów są widomym znakiem naszej tożsamości historycznej i kulturowej. Ludwik Waryński już w czasie studiów w Petersburgu zaangażował się w ruch poprawy warunków życia polskich robotników i robotnic. (...) Za swoją prospołeczną działalność Ludwik Waryński był represjonowany i więziony przez władze dwóch zaborców: austriackiego i rosyjskiego. Skazany przez carski sąd na wieloletnią katorgę, zmarł w osławionej twierdzy szlisselburskiej w wieku 33 lat, poświęciwszy życie na rzecz emancypacji społecznej Polek i Polaków - wyjaśniają członkowie Razem.

Urzędnicy postanowili zapytać o zdanie mieszkańców. Konsultacje w tej sprawie zakończyły się 31 sierpnia, a jak dowiedziało się Radio Merkury 95% uczestników opowiedziało się przeciwko zmianie. W konsultacjach wzięło udział ponad 500 osób, ale ich głos nie jest dla radnych wiążący. Negatywne zdanie o Ludwiku Waryńskim ma przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz z Platformy Obywatelskiej - Polska była wtedy pod zaborami, w nurcie politycznym Waryńskiego nie było myśli niepodległościowej - mówi w rozmowie z radiem polityk i deklaruje chęć szukania kompromisu. Mówi się o tym, że niezmieniona pozostanie nazwa w miejscu, w którym mieszkają ludzie. Pozostała część placu zmieniłaby się w skwer Wandy Błeńskiej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
14.64 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro