Reklama

Od czwartku wchodzą darmowe leki dla seniorów. Na liście ponad 1000 preparatów

fot. freeimages.com
fot. freeimages.com

Od 1 września osoby, które ukończyły 75. rok życia będą mogły korzystać z ponad tysiąca darmowych leków, znajdujących się na liście opublikowanej przez ministerstwo. Będą one dostępne na receptę wystawianą przez lekarzy, pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej a także emerytowanych lekarzy, ale tylko w przypadku ich samych lub najbliższej rodziny.

Lista obejmuje m.in. leki na obniżenie ciśnienia, cukrzycę czy choroby otępienne. Razem daje to 1129 leków i 68 substancji czynnych. - Ktoś powie: to tam jest bardzo mało tych substancji czynnych. W Polsce dopuszczonych do obrotu jest 12 tys. leków, w tej grupie jest tylko 2 tys. substancji czynnych. Te 68 to nie jest tak mało - powiedział w rozmowie z RMF FM dr Leszek Borkowski, farmakolog z warszawskiego Szpitala Wolskiego.

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA

Recepty będą realizowane we wszystkich aptekach i punktach aptecznych. Ważne, żeby na recepcie znalazło się odpowiednie oznaczenie, umieszczone przez lekarza.

Lista preparatów będzie uzupełniania co 2 miesiące. Niektórzy lekarze zwracają uwagę na ryzyko nadużyć, np. pobieranie leków przez osoby po 75. roku życia i przekazywanie ich młodszym członkom rodziny.

Dr Borkowski podkreśla, że trzeba poczekać kilka miesięcy, aby zapoznać się z efektami wprowadzenia listy. W jego ocenie znalazły się na niej najbardziej potrzebne leki.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.64 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro