Reklama
Reklama

10 lat F-16 w Polsce. Wielki festyn na Krzesinach

Ruszyły obchody Święta Lotnictwa Polskiego. Główne uroczystości odbywają się w sobotę na terenie 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Krzesiny.

Główne uroczystości są powiązane z dziesiątą rocznicą sprowadzenia do Poznania samolotów F-16. Oprócz jednostki w Krzesinach, maszyny stacjonują też w Łasku niedaleko Łodzi. W sumie stu polskich pilotów lata na blisko 50 myśliwcach amerykańskiej produkcji. To jest cała długa droga przygotowań. Począwszy od medycyny lotniczej, gdzie musimy dbać o swoje zdrowie. A zakończywszy na nauce, na ciężkiej pracy. Trzeba dużo wytrzymałości żeby wejść do tej kabiny - mówi płk Grzegorz Ślusarz, dowódca 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.

W naszym języku lotniczym międzynarodowym słowo Poznań jest odmieniane w każdym języku. Każdy pilot, który brał udział w jakiś międzynarodowych ćwiczeniach wie gdzie jest Poznań - mówi gen. Dariusz Malinowski, dowódca Garnizonu Poznań.

Na przestrzeni lat, kiedy patrzymy na zdolność bojową Polskich Sił Zbrojnych a to ona jest zapewniona nie tylko przez poziom uzbrojenia, usprzętowienia, ale w znaczącej mierze przez postawę polskich żołnierzy i przed nimi chylę czoła - mówi Krystyna Łybacka, europoseł, SLD.

W trakcie konferencji, która odbyła się na Politechnice Poznańskiej dowódcy sił powietrznych chwalili doświadczenie żołnierzy i mówili o poprawiającym się z roku na rok wyposażeniu armii. Jak zaznaczają specjaliści, ze względu na napięcia polityczne w ostatnich latach, odpowiednie przygotowanie wojska jest szczególnie ważne.

W obchodach Święta Lotnictwa połączonych z 10-leciem służby samolotów F-16 w Siłach Powietrznych RP weźmie udział prezydent Andrzej Duda. O szczegółach informowaliśmy tutaj. W związku z wydarzeniem trzeba się liczyć z utrudnieniami komunikacyjnymi w okolicach Krzesin - pisaliśmy o tym tutaj.

Uroczystości mają się zakończyć koncertem orkiestr wojskowych, który zaplanowano o 18:00 na Placu Wolności.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.17 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro