Reklama
Reklama

Nisko latające F-16? W związku z pogrzebem bohatera

fot. UMP
fot. UMP

W czwartek m.in. nad poznańskimi Ratajami można było zobaczyć, ale przede wszystkim usłyszeć, nisko latające samoloty F-16. Przeloty były związane z uroczystościami pogrzebowymi kapitana Kazimierza Spornego - poznaniaka i bohatera II wojny światowej, który chciał spocząć w swoim rodzinnym mieście.

Między innymi nad ratajskimi osiedlami, ale też nad Franowem w czwartek latały samoloty F-16. Mieszkańcy dziwili się, że samoloty latają tak nisko, co powodowało spory hałas. Przeloty były związane z pogrzebem kapitana Kazimierza Spornego.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Sporny to bohater II wojny światowej odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Orderu Virtuti Militari - służył m.in. w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii - w dywizjonie 302 i najsłynniejszym dywizjonie 303. Walczył o wolność wielu narodów, nie tylko polskiego. Niestety 24 czerwca 1944 roku samolot, w którym się znajdował, został zestrzelony nad Kanałem La Manche. Kapitan mocno ucierpiał, co uniemożliwiło mu kontynuowanie swojej lotniczej pasji. Zmarł po pięciu latach, a pochowano go w Londynie.

Kapitan chciał spocząć w Poznaniu. Starania o to toczyła jego rodzina. Ostatecznie w czwartek urna z jego prochami dotarła do naszego miasta. Drogę z Wielkiej Brytanii do Poznania przebyła w transporcie wojskowym. Oficjalne powitanie, z udziałem kompanii honorowej, odbyło się w bazie wojskowej w Krzesinach. Urnę z prochami lotnika pochowano na cmentarzu na Miłostowie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
5℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
24.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro