Reklama
Reklama

Marsz Równości we wrześniu w Poznaniu. Trasa udekorowana będzie tęczowymi flagami

fot. Jacek Molski, archiwum
fot. Jacek Molski, archiwum

W ramach Poznań Pride Week odbędzie się miedzy innymi wielki piknik w Parku Marcinkowskiego, spektakl muzyczny w Teatrze Polskim będą też tęczowe flagi na ulicach. Zwieńczeniem całego tygodnia będzie Marsz Równości.

W ubiegłym roku w Poznaniu odbyła się pierwsze edycja Pride Week - tygodnia imprez, pokazów, warsztatów o tematyce LGBT+. W tym roku Pride Week również odbędzie się w Poznaniu. Przez cały rok pracowaliśmy na to, by druga edycja Poznań Pride Week była jeszcze lepsza od naszego zeszłorocznego debiutu. Od początku wiedzieliśmy, że chcemy robić rzeczy, jakich do tej pory nikt w Polsce nie robił. Dzisiaj, gdy harmonogram całego tygodnia jest już dopięty, możemy z czystym sumieniem zapewnić, że tak właśnie będzie - mówi Arek Kluk, prezes stowarzyszenia Grupa Stonewall.

Jedną z tegorocznych nowości będzie wielki piknik przedmarszowy w Parku Marcinkowskiego, który będzie równocześnie punktem startowym i końcowym Marszu Równości 2016, na którym organizatorzy zapowiadają mnóstwo atrakcji od samego rana. Będzie między innymi specjalna scena z DJ-em i występami drag queens, zorganizowana przez poznańskie tęczowe rodziny strefa dla dzieci z wielkim dmuchanym zamkiem, zajęcia z jogi i fitnessu oraz strefa chill out z leżakami i foodtruckami. Chcemy przyciągnąć osoby, które do tej pory nie wyobrażały sobie swojej obecności na Marszu Równości. Zależy nam na tym, aby pokazać różnorodność społeczności LGBT+, która składa się zarówno z kolorowych i szalonych drag queens, jak i ustatkowanych par jednopłciowych wychowujących dzieci. Stąd pomysł pikniku, który będzie trochę przypominał rodzinny festyn. To będzie naprawdę wyjątkowa przestrzeń i jesteśmy szalenie ciekawi, jak przyjmą ten pomysł mieszkańcy Poznania - mówi Sue Bartel z Grupy Stonewall.

W ramach tegorocznego Poznań Pride Week odbędzie się również koncert w Teatrze Polskim w Poznaniu. Spektakl zatytułowany "Miłość - to niby takie proste" odbędzie się w czwartek 22 września o 20:00. Spektakl będzie się składał z czterech aktów mówiących o równych aspektach, obliczach miłości - od szczęścia i namiętności, po miłość samotną, rozstanie i smutek. Pomiędzy poszczególnymi częściami pojawią się także kolaże baletowo-wizualne. Będzie to forma muzycznej integracji, rozmowy ze wszystkimi - zarówno wewnątrz środowiska, jak i z ludźmi z zewnątrz, którzy ten spektakl przyjdą zobaczyć - zapowiada Andrzej Nowakowski, reżyser spektaklu.

Zwieńczeniem tegorocznego Poznań Pride Week będzie Marsz Równości. uczestnicy przejdą z Parku Marcinkowskiego do ulicy św. Marcin, następnie Aleją Marcinkowskiego dojdą do Placu Wolności, by ulicą Ratajczaka wrócić do Alei Niepodległości i Parku Marcinkowskiego. Trasa ma być udekorowana tęczowymi flagami.

Poznań Pride Week 2016 odbędzie się w dniach 18-25 września. Szczegółowy harmonogram można znaleźć tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
7℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
9.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro