Reklama
Reklama

Dni Twierdzy Poznań już w weekend

fot. Maciej Kopiński
fot. Maciej Kopiński

Już w najbliższy weekend w mieście odbywać się będą Dni Twierdzy Poznań. To atrakcje przygotowane z myślą o miłośnikach historii i fortyfikacji. W tym roku wydarzenia będą związane z całym przekrojem dziejów Poznania.

To już czwarta edycja Dni Twierdzy Poznań, które każdego roku przyciągają do naszego miasta tysiące zwiedzających. Łącznie naliczono ich około 30 tysięcy. - Chcieliśmy pokazać całość historii w ramach tej imprezy. Od średniowiecza, od grodu Mieszka I, przez mury średniowieczne, po XIX-wieczną twierdzę Poznań, która jest jedną z lepiej zachowanych konstrukcji tego typu w Europie, aż po czasy zimnej wojny - mówi Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

W ramach tegorocznych atrakcji, zaplanowanych na 27 i 28 sierpnia, będzie można odwiedzić ponad 20 miejsc, a wśród nich oczywiście poznańskie forty. - Będziemy mieć całe mnóstwo atrakcji. Od kuchni polowej w dwóch lokalizacjach, będzie wystawa fotografii kilkuset zdjęć, będzie dużo atrakcji dla dzieci, kilka grup rekonstrukcyjnych - mówi Marcin Walkowiak z Fortu VI.

Jedną z atrakcji każdego roku są rekonstrukcje wydarzeń sprzed lat. W schronie zimnowojennym przy ulicy Babimojskiej będzie można zobaczyć rekonstrukcję wielkich manewrów Układu Warszawskiego Tarcza 76’. - Druga rekonstrukcja odbędzie się na Forcie Va i będzie to rekonstrukcja wydarzeń z okresu I wojny światowej - mówi Joanna Gonia - Kołodziejczyk z PLOT.

W programie są również wycieczki z przewodnikami, warsztaty, wystawy. Nowością będzie możliwość zwiedzenia schronu na terenie Parku Sołackiego. - Schron ma 100 metrów długości i był to schron przeciwlotniczy dla ludności cywilnej. Znaleźliśmy tam kilka sztuk amunicji z okresu II wojny światowej, ale poza ziemią i wodą nic tam nie było - opisuje Jakub Szaroleta zajmujący się schronem. - Musieliśmy wypompować całą wodę, odkopać to miejsce - dodaje.

Wielką atrakcją będzie też możliwość zobaczenia podziemi klasztoru Karmelitów Bosych. - Klasztor przechodził przez różne koleje historii. Między innymi w części południowej klasztoru urządzony był schron przeciwlotniczy prawdopodobnie dla wojskowych - mówi o. Jakub Kamiński.

Wszystkie szczegóły można znaleźć TUTAJ. Przypominamy, że poruszanie się między atrakcjami ułatwi specjalna forteczna linia autobusowa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
44.63 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro