Reklama

Rodzeństwo Kulczyków wylicytowało medal z Rio w szczytnym celu

Dominika i Sebastian Kulczyk | fot. PAP/Leszek Szymański
Dominika i Sebastian Kulczyk | fot. PAP/Leszek Szymański

Piotr Małachowski, zdobywca srebrnego medalu w rzucie dyskiem na igrzyskach w Rio, przekazał swój medal na aukcję charytatywną. Chciał w ten sposób pomóc małemu Olkowi chorującemu na nowotwór oka. Licytacja rozpoczęła się kilka dni temu i zakończyło ją rodzeństwo Kulczyków - Dominika i Sebastian.

Piotr Małachowski kilka dni temu poinformował na swoim profilu na Facebooku, że zdobyty na igrzyskach w Rio srebrny medal przekazuje na aukcję charytatywną. - Tuż po zawodach napisała do mnie Gosia, mama małego Olka, prosząc o pomoc w ratowaniu jej synka. Olek prawie od dwóch lat, czyli ponad połowę swojego życia, walczy z nowotworem gałki ocznej. Siatkówczak to złośliwy nowotwór oka, który występuje tylko u dzieci poniżej 5 roku życia, jakby specjalnie wybierając najsłabszych. W Polsce nie ma już szans na uratowanie oczka Olka. Jedyną szansą jest terapia w Nowym Jorku. Postanowiłem pomóc Olkowi i przekazać medal zdobyty w Rio na licytację. Cała wylicytowana kwota zostanie przeznaczona na leczenie Olka - napisał. - Jeśli mi pomożecie, moje srebro może być dla Olka cenniejsze niż złoto - dodał.

Na leczenie chłopca potrzebowano blisko 0,5 mln złotych. Zbiórkę udało się zakończyć we wtorek wieczorem dzięki zaangażowaniu Dominiki i Sebastiana Kulczyków. - Dominika i Sebastian Kulczyk właśnie zadeklarowali chęć wykupienia mojego srebrnego medalu za kwotę, która pozwala na zakończenie zbiórki. A na tym zależało mi najbardziej. Tym samym kończymy licytację, a medal trafi w ręce Dominiki i Sebastiana Kulczyków - poinformował Małachowski. Najbogatsze rodzeństwo w Polsce przekazało na ten cel 184 tysiące złotych.

Rodzice Olka nie kryją zadowolenia. - Słyszeliście to wielkie Bum?? To kamień spadł z naszych serc ! Cel na siepomaga.pl osiągnięty. Długa droga przed Nami, ale teraz może być już tylko lepiej! (...) Jutro jedziemy odebrać wizy :) a potem pozostaje spakować się i wyruszyć w podróż za wielką wodę, po zdrowie dla Malucha - wyjaśniają.

Dzieci Jana Kulczyka idą w jego ślady. Zmarły w ubiegłym roku biznesmen wylicytował brązowy medal Zofii Noceti-Klepackiej, który zdobyła na igrzyskach w Londynie. Klepacka wystawiła go na aukcję, by pomóc chorej na mukowiscydozę 5-letniej sąsiadce. Na początku 2013 roku Kulczyk oddał medalistce jej krążek. - Pani Zosiu, tak naprawdę, wywalczyła pani ten medal dwukrotnie. W Londynie, a potem raz jeszcze w Warszawie. Za każdym razem w cudownym, niepowtarzalnym stylu. On musi wrócić do pani - mówił przekazując medal Klepackiej.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
13.71 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro