Reklama
Reklama

Poznań rozbudowuje sieć toalet automatycznych

fot. UMP
fot. UMP

Pierwsze toalety automatyczne pojawiły się w Poznaniu przed Euro 2012. W tym roku powstały dwie kolejne, a trzecia stanie wkrótce na skwerze Łukasiewicza. To jednak nie koniec inwestycji. W przyszłym roku miasto planuje postawić kolejnych siedem toalet.

Zamawiane przez Poznań toalety to bardzo nowoczesne, automatyczne konstrukcje, które wyposażone są w automatyczny system czyszczenia i dezynfekcji po każdym użyciu. Przeszkodą w rozbudowie sieci może być koszt toalet - Nasze toalety, które kosztują wraz z robotami i przyłączami ok. 300 tys. zł za sztukę wcale nie należą do najdroższych. Inne potrafią być nawet trzykrotnie droższe - wyjaśnia Maciej Dźwig, dyrektor Usług Komunalnych.

W tym roku miasto wybudowały dwie takie toalety, które zlokalizowane są w rejonie koryta Warty, a jesienią na skwerze Łukasiewicza stanie kolejna. To jednak nie koniec inwestycji, jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na dostawę i instalację kolejnych siedmiu toalet. Już dziś wiadomo, że staną one w parku Jana Pawła II na Wildzie, niedaleko basenów w parku Kasprowicza na Łazarzu, niedaleko rosarium na Cytadeli, przy ogródkach jordanowskich położonych przy ul. Solnej, na pl. Bernardyńskim oraz przy wejściu głównym na Cmentarz Junikowski od strony ul. Grunwaldzkiej - Lokalizacja siódmej toalety nie jest jeszcze ustalona. Bierzemy pod uwagę plac Kazimierza Nowakowskiego, położony u zbiegu Grunwaldzkiej i Przybyszewskiego oraz teren na Malcie, przy stacji kolejki Maltanka - dodaje Dźwig.

Wizyta w toalecie może trwać maksymalnie 15 minut, a jej koszt to 1,50 zł.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
13.96 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro