Reklama
Reklama

Elektryczny autobus Solarisa wybrany autobusem roku 2017

Elektryczny Solaris Urbino produkowany przez poznańskiego Solarisa został wybrany autobusem 2017 roku w prestiżowym konkursie "Bus of the Year". To pierwsza taka nagroda dla polskiego producenta.

W tegorocznej edycji konkursu rywalizowały pojazdy markiEbusco, Irizar, Van Hool, Solaris oraz Mercedes. Większość producentów zaprezentowała autobusy elektryczne, a Mercedes pojazd napędzany gazem ziemnym. Konkurs odbywał się od 30 maja do 3 czerwca w Brukseli. Pojazdy oceniane były przez jury, którego członkowie pochodzili z dwudziestu państw i wcielali się zarówno w kierowców jak i pasażerów testowanych autobusów. Wyniki konkursu ogłoszono po kilku tygodniach - To niewątpliwie symbol zmian, jakie zachodzą w nowoczesnych środkach komunikacji miejskiej. Już w 2006 roku założyciel i właściciel firmy Solaris, Krzysztof Olszewski, powiedział "Diesel umarł niech żyje elektryczność". Dzisiaj udowadniamy, że te wówczas wizjonerskie słowa stały się rzeczywistością. Od kilkunastu lat nasza firma jest europejskim liderem w rozwoju innowacyjnych pojazdów z napędem elektrycznym. Od 2001 r. produkujemy trolejbusy, a od roku 2011 autobusy bateryjne. Te ostatnie jeżdżą już w kilkudziesięciu europejskich miastach. Są wyposażone w różnego rodzaju baterie i systemy ładowania, a ich operacyjność może wynosić 24 godziny na dobę. Zastosowane w pojazdach rozwiązania zależą od oczekiwań naszych klientów. Uważamy, że autobusy elektryczne są przyszłością komunikacji miejskiej. Z pewnością nie zastąpią całkowicie innych pojazdów stosowanych w transporcie publicznym, ale są ich doskonałym, całkowicie bezemisyjnym i niezwykle cichym dopełnieniem- komentuje sukces prezes Solarisa dr Andreas Strecker.

Konkurs "Bus of the Year" organizowany jest od 1989 roku, a zwycięski pojazd otrzymuje tytuł najlepszego autobusu na kolejny rok. Oficjalne wręczenie statuetki za zwycięstwo w konkursie odbędzie się 21 września podczas targów pojazdów użytkowych IAA w Hanowerze.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
6.76 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro