Reklama
Reklama

Zakaz kąpieli w Jeziorze Niepruszewskim. Przez sinice!

Jezioro Niepruszewskie | fot. MOs810 / Wikipedia
Jezioro Niepruszewskie | fot. MOs810 / Wikipedia

Od piątku obowiązuje zakaz kąpieli w Jeziorze Niepruszewskim. To akwen, nad którym często odpoczywają poznaniacy. Powodem wprowadzenia zakazu jest zakwit sinic.

- Od 19 sierpnia obowiązuje tymczasowy zakaz kąpieli w kąpielisku zlokalizowanym w Niepruszewie nad Jeziorem Niepruszewskim (gmina Buk) oraz w miejscu wykorzystywanym do kąpieli zlokalizowanym w Zborowie nad Jeziorem Niepruszewskim z powodu stwierdzenia zakwitu sinic. Kąpielisko i miejsce do kąpieli nieczynne są do odwołania - wyjaśnia Cyryla Staszewska z poznańskiego sanepidu.

Sinice, do niedawna uważane za rośliny, a obecnie za bakterie, wytwarzają toksyny, które są szkodliwe dla ludzi. Jeśli wykąpiemy się w akwenie "opanowanym" przez te bakterie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że na naszym ciele pojawi się wysypka (nawet w formie trudno gojących się pęcherzy). A to nie koniec! Możemy dostać zapalenia spojówek i się zatruć. Po wypiciu kilku łyków wody z jeziora możemy mieć biegunkę, nudności i gorączkę. Po wyjściu z akwenu, w którym znajdują się sinice należy bezwzględnie umyć się pod strumieniem czystej wody, dokładnie umyć włosy i wyprać strój, w którym pływaliśmy.

Przypominamy, że kąpieliska w Poznaniu i na terenie naszego powiatu, w których nie stwierdzono zakwitu sinic, będą dostępne dla mieszkańców do 31 sierpnia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
25℃
14℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
9.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro