Reklama
Reklama

Strefa Tempo 30 i... korki w centrum: "czemu ma służyć nowa organizacja ruchu?"

Korek w centrum | fot. Marzena
Korek w centrum | fot. Marzena

Od początku sierpnia w centrum Poznania prowadzone są prace związane z rozbudową Strefy Tempo 30. Nasi czytelnicy zwracają uwagę, że przez zmiany w centrum tworzą się korki - m.in. na ulicy Ratajczaka. - Nie rozumiem czemu ma służyć ta zmiana w organizacji ruchu - pisze Marzena.

Kierowcy poruszający się po centrum Poznania - m.in. po ulicach Święty Marcin czy Ratajczaka, nie kryją zdziwienia. Ich zdaniem wprowadzenie zmian w ramach Strefy Tempo 30 prowadzi tu do ogromnych korków. - Nie rozumiem czemu ma służyć ta zmiana w organizacji ruchu, najwyraźniej nie przeprowadzono wcześniej badań ile samochodów przemieszcza się po centrum - pisze Marzena. - Ludzie, podobnie jak ja, dojeżdżają do pracy w centrum. Niestety nie mam alternatywy, bo z Suchego Lasu komunikacja nie jest zadowalająca, opcja przesiadki odpada, bo gdzie obiecany parking buforowy na os. Sobieskiego? Dojeżdżam do parkingu pod placem Wolności - dodaje. - Czwartkowy widok na ulicę po prostu mnie przeraził. Korek zaczynał się na placu Cyryla, wyjazd z parkingu to dramat, po prostu nie można było się wydostać. Nie rozumiem dlaczego z dwóch pasów ruchu utworzono jeden na ulicy Ratajczaka? Przez to zwężenie i wyłączenie sygnalizacji świetlnej przejazd obywa się w ślimaczym tempie. Nie rozumiem dlaczego nie zaczynamy od rozbudowy komunikacji, a skupiamy się na ograniczeniu ruchu. Malujemy nowe ścieżki rowerowe, chociaż rowerzyści dalej jeżdżą po chodnikach? Do czego to ma prowadzić, czy ktoś pomyślał? Już widzę wrzesień, kiedy aut będzie znacznie więcej, a korek będzie się zaczynał na samym parkingu. Może jeszcze oprócz straconego paliwa będę zmuszona zapłacić za przekroczenie czasu parkowania? Żenada - kończy.

Dziś kierowcy nie mogą liczyć na to, że wprowadzanie zmian zostanie wstrzymane. Przeciwnie - choćby w piątek trzeba się liczyć z dodatkowymi utrudnieniami w ruchu. Te mogą się pojawiać m.in. na północnej jezdni ulicy Święty Marcin między ul. Ratajczaka i al. Niepodległości. Drogowcy będą tu wprowadzać nowe oznakowanie. A to nie koniec.

- Prosimy o szczególną uwagę kierowców korzystających z miejsc postojowych na północnej jezdni ulicy Święty Marcin na odcinku od ulicy Ratajczaka do ulicy Kościuszki. W czwartek i piątek wprowadzone zostanie oznakowanie informujące, że od środy, 24 sierpnia, będzie tu obowiązywać zakaz zatrzymywania i postoju - wyjaśnia Zarząd Dróg Miejskich. - Pod znakami będzie się znajdować się tabliczka T-24 informująca, że pojazdy, których właściciele nie zastosują się do oznakowania, zostaną odholowane na koszt ich właścicieli. W miejscach, gdzie obecnie parkują samochody, konieczne jest usunięcie istniejącego i wykonanie nowego oznakowania poziomego - dodaje.

Wszystkie prace mają się zakończyć do 5 września i będą kosztować niespełna milion złotych. Strefa Tempo 30 ma się przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa na obszarze, na którym obowiązuje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
6℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
6.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro