Reklama
Reklama

Poznań: przed nami noce spadających gwiazd!

Ubiegłoroczna noc spadających gwiazd w Niemczech | fot. PAP/EPA/DANIEL REINHARDT
Ubiegłoroczna noc spadających gwiazd w Niemczech | fot. PAP/EPA/DANIEL REINHARDT

Połowa sierpnia to każdego roku najlepszy czas na obserwowanie "spadających gwiazd" na niebie. Perseidy będą nam zapewniać wyjątkowy spektakl do 24 sierpnia, ale kulminacja przypadnie w piątek nad ranem. A ten rok jest wyjątkowy - "spadających gwiazd" ma być znacznie więcej niż zwykle.

"Spadające gwiazdy" to Perseidy - jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca - 24 sierpnia. Perseidy są najlepiej widoczne w naszym kraju w dniach 10-14 sierpnia, a w tym roku noc z największą liczbą "spadających gwiazd" to ta z czwartku na piątek.

Do obserwacji nie potrzeba specjalnego sprzętu - drobiny komet są jednymi z najłatwiejszych do obserwacji na niebie. Wystarczy trochę cierpliwości i bezchmurne niebo. Najlepiej na obserwację wybrać się za miasto - miejskie światła utrudniają bowiem podziwianie zjawisk na niebie.

Tegoroczny perseidowy spektakl będzie wyjątkowo efektowny. Normalnie podczas nocy "spadających gwiazd" na niebie pojawia się około 100 meteorytów w ciągu godziny. W tym roku może ich być nawet 200. Każdy z nich wytwarza "świetliste pasmo" na niebie tworząc efekt spadającej gwiazdy. Dzieje się tak ze względu na tarcie drobinek, które wpadają w ziemską atmosferę z prędkością większą niż 70 km/s. Najlepiej obserwacje prowadzić w drugiej połowie nocy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.03 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro