Reklama
Reklama

Niedziela bez handlu? Zbierają podpisy pod obywatelską ustawą

Solidarność zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę. Do końca sierpnia pod projektem musi się podpisać 100 tysięcy osób.

Już dwa lata temu Solidarność zebrała 120 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem zmian w prawie zakładającym wprowadzenie zakazu handlu w niedziele. Projekt został jednak odrzucony przez sejm poprzedniej kadencji. Do sprawy wrócono w styczniu tego roku. Właśnie wtedy Komisja Krajowa NSZZ Solidarność zapowiadała, że "wolnej niedzieli nie odpuści".

Aby obywatelski projekt ustawy mógł trafić do sejmu, do końca sierpnia musi się pod nim podpisać 100 tysięcy osób. We wtorek w wielu polskich miastach organizowano zbiórkę podpisów. W Poznaniu akcja prowadzona jest od lipca. - Podpisać może się każdy pełnoletni obywatel - mówi Ewa Chełminiak z NSZZ Solidarność.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada, że na pewno przyjrzy się sprawie. - PiS deklarował i tej obietnicy będzie wierny, że wszystkie projekty obywatelskie będą rozpatrywane w sejmie z należytą uwagą - zaznacza Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS. - Istnieją istotne argumenty za tym, aby tę sprawę rozważyć - dodaje.

Zmiany miałyby polegać na zamknięciu w niedzielę marketów i galerii handlowych. Zakupy wciąż moglibyśmy zrobić w piekarniach, osiedlowych sklepikach czy na stacjach benzynowych. Otwarte byłyby także punkty handlowe na dworcach czy lotniskach. Więcej TUTAJ.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

32℃
22℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
15.21 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro