Reklama

W ukraińskim parlamencie złożono uchwałę o ofiarach polskiego ludobójstwa

Manifestacja Prawego Sektora i Swobody na kijowskim Majdanie | fot. wikimedia
Manifestacja Prawego Sektora i Swobody na kijowskim Majdanie | fot. wikimedia

Projekt uchwały złożył niezależny deputowany Ołeh Musij, a jej pełna nazwa brzmi "Projekt uchwały o upamiętnieniu ofiar ludobójstwa, dokonanego przez państwo polskie na Ukraińcach w latach 1919-1951". To odpowiedź na uchwałę polskiego Sejmu z 22 lipca, w której zbrodnie wołyńską określono mianem ludobójstwa.

Dyskusja na temat zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i do dziś jest punktem zapalnym między Polską a Ukrainą. 22 lipca polski sejm przyjął uchwałę, która ustanawia dzień 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Jednocześnie polscy posłowie napisali, że zbrodnia nie została nigdy upamiętniona i nazwana ludobójstwem.

Na odpowiedź strony ukraińskiej nie trzeba było długo czekać. Trzeciego sierpnia w ukraińskim parlamencie złożono projekt uchwały zatytułowany"Projekt uchwały o upamiętnieniu ofiar ludobójstwa, dokonanego przez państwo polskie na Ukraińcach w latach 1919-1951". Autorem uchwały jest niezależny deputowany Ołeh Musij, który do parlamentu dostał się z list prezydenta Petra Poroszenki. W czasie Majdanu zajmował się opieką medyczną, a w rządzie Arsenija Jaceniuka był Ministrem Zdrowia.

W tej chwili nie wiadomo, jaka jest dokładnie treść proponowanej uchwały. Nie została ona jeszcze opublikowana na stronie parlamentu. Po uchwale przyjętej przez polski Sejm Petro Poroszenko ostrzegał, że dokument będzie wykorzystywany do spekulacji politycznych, a w stosunkach pomiędzy Polską a Ukrainą należy powrócić do idei "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
5.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro