Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
7 2
Reklama

Miasto kupiło od Kościoła działki, po których jeździ Maltanka. Za 1,3 mln złotych

KaT
piątek, 29.07.2016 r.
godz. 09.32
KaT | piątek, 29.07.2016 r., godz. 09.32
Miasto kupiło od Kościoła działki, po których jeździ Maltanka. Za 1,3 mln złotych
fot. Michał Nadolski

W czerwcu ubiegłego roku pisaliśmy o wysokich opłatach, jakie miasto musi uiszczać parafii na Malcie za korzystanie z gruntu, po którym jeździ kolejka Maltanka. Co miesiąc było to ponad 12 tysięcy złotych. Dziś opłaty są niższe i wynoszą niespełna 8 000 zł miesięcznie. Skąd zmiana? Miasto kupiło od Kościoła działki za 1,3 mln złotych.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
10°C 1024 hPa
JUTRO
pogoda
7°C 1013 hPa
POJUTRZE
pogoda
5°C 1018 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

W czerwcu ubiegłego roku poznaniacy dowiedzieli się, że co miesiąc Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne musi płacić ponad 12 tysięcy złotych Kurii Metropolitalnej za to, że po kościelnym terenie przejeżdża kolejka Maltanka. Opłata dotyczyła także korzystania z terenu, na którym stoi wiata garażowa Maltanki. Informowaliśmy wówczas, że MPK płaci także Wyborowej, bo Maltanka przejeżdża również przez teren firmy. Jest to jednak znacznie mniejsza kwota niż dla Kurii. Gdy Jacek Jaśkowiak dowiedział się o tak wysokich opłatach uiszczanych Kościołowi, księży porównał do bankierów.

Dziś okazuje się, że miasto od kilku miesięcy płaci mniej Kościołowi za korzystanie z terenów pod Maltanką. Gazeta Wyborcza poinformowała, że miasto odkupiło część działek od parafii pod wezwaniem św. Jana Jerozolimskiego za Murami. To tereny o powierzchni ponad 5 500 metrów kwadratowych położone m.in. przy ul. Komandoria i Wileńskiej. Tereny kosztowały około 1,3 mln złotych.

Zakupienie gruntów pozwoliło obniżyć miesięczne opłaty uiszczane parafii z nieco ponad 12 tysięcy złotych do niespełna 8000 zł. Jak wyjaśnia GW - miasto jest zainteresowane wykupieniem kolejnych terenów od Kościoła - m.in. działki, na której znajduje się dzierżawiona hala garażowa dla kolejki i fragment torowiska. Do transakcji mogłoby dojść w najbliższych tygodniach.

Reklama